radio button eu button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Pomagamy Rysiowi!

Pomagamy Rysiowi!

„Świąteczna radość pomagania” to charytatywna akcja Gminy Wiązowna. Powstała z inicjatywy wójta Janusza Budnego. Już trzeci raz mieszkańcy naszej gminy dostaną przed świętami Bożego Narodzenia wyprodukowane specjalnie dla nas świąteczne pocztówki. Oprócz życzeń znajduje się na nich informacja o bohaterze tegorocznej akcji – 5 letnim Ryśku Nawrockim z Emowa. Przekazując na jego leczenie 1% swojego podatku każdy mieszkaniec Gminy Wiązowna pomaga mu wrócić do zdrowia.

Choroba chłopca zaczęła się w lipcu 2014 roku, gdy przez przypadek zdiagnozowano u niego Tryton – rzadki rodzaj guza nerwów obwodowych. Guz był ogromy, miał 10 x 5 cm ale na szczęście nie zdążył się uzłośliwić. Został wycięty. Wraz z nim usunięto część nerwów co spowodowało uszkodzenie splotu ramiennego i niedowład lewej ręki. Była ona całkowicie wiotka, a chłopiec musiał ją nosić na temblaku, bo w każdej chwili przez przypadek mógłby ją zwichnąć.

 

Rysio ze zwichniętą rękąDwa lata później, gdy było już pewne, że nowotwór Ryśkowi nie zagraża, lekarze zdecydowali się na pierwszą operację przeszczepu nerwów. Potem przeszczepiono mu mięśnie z uda do bicepsa, co po tygodniach rehabilitacji pozwoliło chłopcu zginać rękę w łokciu. Operacje i rehabilitacja były trudne i dla chłopca i dla jego rodziny. Wiązały się z wieloma wyrzeczeniami, bólem i trudem. Wymagały wiele cierpliwości.

Chłopiec nie odzyskał jeszcze w pełni sprawności. Żeby to osiągnąć potrzebne są kolejne dwie, kosztowne operacje w Niemczech. Po nich chłopca czeka wiele godzin wyczerpującej rehabilitacji. Operacje nie mogą zostać w pełni sfinansowane przez NFZ. Poza tym fundusz pokrywa koszt 120 dni rehabilitacji rocznie, a chłopiec wymaga jej znacznie częściej. To warunek, by w przyszłości był sprawnym, zdrowym człowiekiem, który może spokojnie się uczyć, pracować i być aktywnym.

Rysio w stroju piłkrskim w barwach narodowych

Ryszard jest fanem piłki nożnej, jego ulubionym zawodnikiem polskiej reprezentacji jest Grzegorz Krychowiak. Uwielbia sagę „Gwiezdne wojny”. 10 grudnia zainaugurowaliśmy „Świąteczną radość pomagania” na Placu Centrum w Wiązownie. Zaprezentowaliśmy tegoroczną gminną kartkę pocztową, którą już rozsyłamy do mieszkańców. Żeby pomóc Ryszardowi i jego rodzinie musimy zebrać przynajmniej 68 000 zł. To możliwe. Jeśli każdy z nas przekaże na jego leczenie 1% podatku. Można to zrobić wpisując w rocznym zeznaniu podatkowym w odpowiednim miejscu nr. KRS 0000142952 z dopiskiem Nawrocki Ryszard. Informacje o akcji i o Ryszardzie znajdą Państwo właśnie na naszych pocztówkach.

Ta akcja naprawdę działa. W 2015 roku zorganizowaliśmy ją po raz pierwszy. Wtedy jej bohaterem było Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Jesteśmy!” z Radiówka. Rok termu bohaterem świątecznej akcji Gminy Wiązowna został Toedor Górski. Na jego leczenie zebraliśmy w sumie ok. 82 tys. zł. To pieniądze pochodzące z 1% podatków oraz z licznych zbiórek i akcji, które przez cały rok były organizowane w Gminie Wiązowna. Jesteśmy przekonani, że w tym roku „Świąteczna radość pomagania” i mieszkańcy naszej gminy pomogą Ryśkowi. To prosty i skuteczny sposób żeby zmienić jego życie!

KRS 0000142952 „Nawrocki Ryszard”
OTWARTE RAMIONA
Fundacja Splotu Ramiennego
Nr konta: 90 8009 0007 0017 3342 2001 0001

Data opublikowania strony: 02/12/2017