mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

101. rocznica ofensywy z Przedmościa Warszawskiego. Uroczysty przemarsz

101. rocznica ofensywy z Przedmościa Warszawskiego. Uroczysty przemarsz

Członkowie Projektu Historycznego "Konspiracja" w strojach z epoki
Członkowie Projektu Historycznego "Konspiracja" w strojach z epoki

Projekt Historyczny „Konspiracja” zaprasza 17 sierpnia wszystkich mieszkańców Gminy Wiązowna na wspólny Marsz Szlakiem Ofensywy z Przedmościa Warszawskiego.

W lecie 1920 r. ważyły się losy wojny polsko-bolszewickiej. Od 13 do 16 sierpnia trwała bohaterska obrona Warszawy przed atakami Armii Czerwonej. Kolejne dni przyniosły diametralną zmianę sytuacji na froncie. 17 sierpnia trwała już polska kontrofensywa znad Wieprza. Tego samego dnia rankiem oddziały Wojska Polskiego opuszczają swoje dotychczasowe pozycje obronne i ruszają do ataku na Mińsk Mazowiecki. Do wieczora miasto zostaje zdobyte.

Aby upamiętnić to ważne, ale nadal niezbyt szeroko znane wydarzenie, Projekt Historyczny „Konspiracja” już po raz drugi zaprasza do udziału w nietypowym wydarzeniu. 17 sierpnia, dokładnie w 101. rocznicę, przemierzymy w historycznym umundurowaniu tę samą trasę.

Punktem startowym będzie kopiec przy ulicy Lubelskiej w Wiązownie, stanowiący w sierpniu 1920 r. ważny punkt obrony na tym odcinku Przedmościa Warszawskiego. Następnie przez Wiązownę Kościelną, Płachtę, Pęclin, Gliniankę, Górki, Rudę udamy się w kierunku Mińska Mazowieckiego, by, podobnie jak 101 lat wcześniej, zakończyć marsz na dworcu kolejowym, a także wziąć udział w organizowanych w mieście uroczystościach rocznicowych.

Program wydarzenia 17 sierpnia

9.00 – złożenie kwiatów na kopcu przy ulicy Lubelskiej w Wiązownie, następnie przemarsz na cmentarz parafialny w Wiązownie;

10.00 – złożenie kwiatów na mogile poległych żołnierzy 15 DP na cmentarzu w Wiązownie;

11.00 – złożenie kwiatów na mogile żołnierzy WP poległych podczas Bitwy o Gliniankę na cmentarzu w Lipowie;

14.00 – 16.00 – postój w Rudzie, złożenie kwiatów przy miejscach pamięci związanych z Bitwą Warszawską w gminie Dębe Wielkie (Aleksandrówka, Dębe Wielkie, Choszczówka);

18.00 – 19.30 – udział uczestników marszu w uroczystościach rocznicowych w Mińsku Mazowieckim.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt Historyczny „Konspiracja”

Data opublikowania strony: 13/08/2021