radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

13 listopada: Dzień z historią Gminy Wiązowna

13 listopada: Dzień z historią Gminy Wiązowna

Zapraszamy 13 listopada na wyjątkowy piknik historyczny „Dzień z historią Gminy Wiązowna”. Pełna emocjonujących widowisk impreza rozpocznie się o godz. 10.00 przy przystanku autobusowym Zagórze Sanatorium. Wyruszy stamtąd Marsz szlakiem fortyfikacji przedmościa warszawskiego oglądając po drodze fortyfikacje z lat 1915, 1920 i 1940.

O godz. 11.00 w Wiązownie przy zbiegu ulic Kościelnej i Pęclińskiej rozpocznie się piknik historyczny. Podczas wydarzenia zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznej, których członkowie wcielą się w role żołnierzy, których drogi przez dekady prowadziły przez teren dzisiejszej Gminy Wiązowna. Będą to m.in.:

  • Powstańcy Styczniowi,
  • Żołnierze rosyjscy i pruscy z I wojny światowej,
  • Żołnierze Wojska Polskiego, którzy podczas wojny polsko – bolszewickiej odpierali ataki Armii Czerwonej na linii fortyfikacji Przedmościa Warszawskiego,
  • Żołnierze Wojska Polskiego z 1939 roku,
  • Żołnierze I Armii Wojska Polskiego z 1944 roku,
  • Partyzanci Armii Krajowej rejonu „Fromczyn”

Rekonstruktorzy zaprezentują umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie swoich armii. Będzie to okazja do poznania ciekawych opowieści o historii Polski widzianej z perspektywy lokalnej.

Piknik historyczny to szansa, by spróbować swoich sił w walce na bagnety, poznać tajniki obsługi okopowego moździerza, przymierzyć mundury, w których walczyli żołnierze przed stu laty, przekonać się ile waży hełm czy karabin.

Dodatkowo możliwość zobaczenia ekspozycji militariów oraz innych przedmiotów historycznych związanych z historią Wiązowny i okolic, a także specjalnie przygotowaną na tę okazję ekspozycję poświęconą historii spadochroniarstwa.

Serdecznie zapraszamy.

Data opublikowania strony: 09/11/2016