Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Listopadowa sesja Rady Gminy – zobacz czym zajmą się radni

Na najbliższej sesji Rady Gminy, 24 listopada, radni będą głosowali m.in. nad uchwałą, która pozwoli przenieść Wydział Techniczny Urzędu Gminy do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. W ten sposób powstanie gminny zakład, który kompleksowo zajmie się usługami komunalnymi. To nie będzie tylko zmiana formalna. Taka reorganizacja pozwoli sprawniej, szybciej i taniej:
– utrzymywać, remontować i budować drogi
– konserwować budynki gminne i zarządzać nimi
– budować inną infrastrukturę gminną
– utrzymywać zieleń
– utrzymywać porządek w miejscach publicznych

Będzie szybciej, bo wiele inwestycji gmina będzie mogła wykonać sama, zlecając pracę nowemu zakładowi zamiast, jak dzieje się teraz, ogłaszać przetargi np. na równanie dróg.

Będzie taniej, bo priorytetem nowego zakładu nie  będzie zarabianie pieniędzy. A to spowoduje, że jego usługi  będą  tańsze niż firm zewnętrznych.

Zmiana organizacyjna to tylko początek. W ślad za nią idzie poważne dofinansowanie działalności zakładu. Jeszcze w tym roku kupiona zostanie specjalistyczna kosiarka do czyszczenia przydrożnych rowów, maszyna do malowania pasów drogowych, podnośnik do palet. W budżecie na przyszły rok zaplanowane są kolejne zakupy. Między innymi koparka. Zatrudnieni zostaną nowi pracownicy fizyczni, tak by w pełni wykorzystując nowy sprzęt,  zakład mógł prowadzić prace w wielu miejscach gminy jednocześnie. Te zmiany to pierwszy krok w stronę budowy profesjonalnego zakładu, który będzie świadczył kompleksowe usługi komunalne (poza odbiorem śmieci) na rzecz mieszkańców gminy.

A skoro o śmieciach mowa. W czasie tej sesji radni będą głosowali cały pakiet uchwał związanych z odbiorem śmieci na terenie gminy.  Jeśli zaakceptują projekty uchwał, to od połowy przyszłego roku każdy mieszkaniec gminy będzie mógł za darmo oddać raz w roku odpady pobudowlane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Za utylizację nie trzeba będzie płacić. Mieszkańcy poniosą tylko koszt transportu odpadów do PSZOK. Mamy nadzieję, że pomoże nam to pozbyć się śmieci pobudowlanych, które ciągle jeszcze można znaleźć w naszych lasach. Także od połowy przyszłego roku, już regularnie, a nie jak jest to teraz – tylko latem, z każdego domu odbierane będą tzw. odpady zielone. Wielu mieszkańców gminy prosiło nas o taką możliwość.  Kolejna z uchwał zakłada, że od 1 stycznia przyszłego roku właściciele domków letniskowych będą płacili za wywóz śmieci ryczałtem, raz w roku 132 zł (w przypadku selektywnej zbiórki odpadów).

To najważniejsze uchwały, nad którymi debatować będą radni. Wszystkie projekty i  porządek obrad mogą Państwo znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznych Gminy Wiązowna.

Sesja odbędzie się 24 listopada o godz. 16.00 w Urzędzie Gminy. Jest otwarta dla wszystkich mieszkańców. Zapraszamy!

Data opublikowania strony: 21/11/2015