Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

“PRL-u wspomnień czar”. Mamy video ze spektaklu

28 listopada w Woli Karczewskiej można było obejrzeć spektakl o czasach PRL-u

Dnia 28 listopada 2015 roku w Domu Kultury „Nad Świdrem” , w Woli Karczewskiej byliśmy świadkami i uczestnikami niezwykłej imprezy kulturalno – rozrywkowej pod hasłem “PRL-u wspomnień czar. W jeden magiczny wieczór mogliśmy przenieść się w czasie i przestrzeni, zamienić nasz stechnologizowany, rozpędzony XXI wiek na pełen uroku, zamknięty w swoistym schemacie, skolektywizowany czas Polski Ludowej. Czas kiedy życie towarzyskie rozwijało się w nieskończonych kolejkach sklepowych; nikt nawet nie wyobrażał sobie zakupów przez Internet, czas prawdziwych więzi międzyludzkich, zrodzonych dzięki ogromnej ilości spędzonego ze sobą czasu, a nie liczbą “polubień” na portalach społecznościowych. Mieliśmy odwagę powrócić do czasów, wielokrotnie uznawanych za szare, smutne, ogołocone z kultury czy rozrywki, nazywane czasem marazmu, uśpienia. Tego jednakże wieczoru przypomnieliśmy, że były to niezwykłe czasy! Jesteśmy przekonani, że wszystkim seniorom przywróciliśmy ich najpiękniejsze wspomnienia, czego dowodem był szczery uśmiech, zachwyt i łzy wzruszenia błyszczące w ich oczach. Młodzież natomiast zapałała miłością od pierwszego wejrzenia do tej “wyklętej” epoki.

W urzekającym przedstawieniu muzyczno – teatralnym przygotowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Skubianki „SMS” wspominaliśmy najwspanialsze piosenki lat 60 tych, 70 tych i 80 tych ubiegłego stulecia, ulegliśmy czarowi mlecznych barów, bogactwu Pewexu, smakom i aromatom PRL-owskiej Kuchni Polskiej, tak przecież bogatej, na przekór trudnym czasom. Z sentymentem oglądaliśmy supernowoczesne ówczesne maszyny, pojazdy i sprzęty, które tak szybko wyszły z użycia i stały się reliktami – symbolami wyklętej epoki. Dom Kultury stał się swoistym wehikułem czasu. Już od bram witała gości lśniąca Syrena, wyprodukowana przez Fabrykę Samochodów Osobowych i polski motocykl Junak. Wejściówki – czyli przygotowane specjalnie na tę okazję – Legitymacje PRL-owskie, sprawdzane przez aktorów w strojach milicji, galeria gadżetów z tamtych lat m. in. monety, bony towarowe, kartki zakupowe, telewizory, plakaty propagandowe – wszystko to sprzyjało  wspomnieniom. Organizatorzy wydarzenia – Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Skubianki i mieszkańcy  Woli Karczewskiej z sołtysem zadbali, by nie zabrakło oranżady – tak typowej dla tamtych lat i czekolady Wedla “Jedyna”. Artystom wręczono tradycyjne goździki.

Jesteśmy przekonani, że to fascynujące przedsięwzięcie Stowarzyszenia Miłośników Skubianki było jedynie początkiem i zyskało tylu miłośników, że na stałe wpisze się w kalendarz kulturalnych imprez i uroczystości naszego regionu.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Monika Krajewska, Paulina Sokół

Data opublikowania strony: 30/11/2015