Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Ferie w GOK

Ferie to słowo pochodzące z języka łacińskiego, które pierwotnie oznaczało dni odpoczynku poświęcone na obrzędy religijne. Dziś określenie to odnosi się głównie do dni wolnych od nauki szkolnej. Najczęściej feriami nazywamy zimową przerwę międzysemestralną, która trwa dwa tygodnie. W naszej Gminie były to dwa tygodnie wypełnione ciekawymi zajęciami dla młodzieży szkolnej.
Pierwszy tydzień ferii to zajęcia w szkołach. Do akcji Zima w Gminie Wiązowna włączyły się: szkoły podstawowe w Gliniance i Malcanowie, Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi im. Jana Pawła II z Glinianki, zespoły szkolno – gimnazjalne z Zakrętu i z Wiązowny.
Drugi tydzień ferii upłynął w towarzystwie Gminnego Ośrodka Kultury. Zajęcia prowadzono dwutorowo: w siedzibie GOK w Wiązownie i w Domu Kultury „Nad Świdrem” w Woli Karczewskiej.

Poniedziałkowe zajęcia integracyjno – zapoznawcze to liczne doświadczenia, które przeprowadzali uczestnicy zajęć. Tego dnia, podczas warsztatów plastycznych powstały piękne, barwne, ozdobione brokatem i kolorowymi piórami maski karnawałowe. Maski balowe, niczym te najsłynniejsze maski weneckie, towarzyszyły wszystkim uczestnikom wtorkowego balu karnawałowego. Na balu, oprócz tańców, nie zabrakło też licznych zabaw i konkursów tanecznych. Dzieci pędząc „muzycznym pociągiem” odwiedziły najdalsze zakątki świata, poznając typowe tańce: począwszy od greckiej zorby, rosyjskiego kazaczoka, poprzez szaloną sambę brazylijską, a skończywszy na melodiach arabskich. Po tak intensywnej rozgrzewce kolejny dzień upływał pod hasłem sportu. Rozegrano liczne zawody drużynowe, dzieci współpracowały ze sobą. Rywalizacja była zacięta, każdy chciał wygrać, ale na naszych zawodach nie było przegranych!

Dobra zabawa to nie tylko sposób na wypełnienie wolnego czasu, ale także możliwość rozwijania talentów i pasji dziecka. Warsztaty dziennikarsko – filmowe przypadły do gustu uczestnikom zajęć. Dzieci otrzymały gruntowne przygotowanie merytoryczne. Wykład, prelekcja i prezentacja na temat mediów, przyczyniły się do licznych dyskusji i rozmów o prasie, radiu i telewizji. Podczas warsztatów każdy miał okazję wcielić się w rolę operatora kamery, były osoby odpowiedzialne za światło, dźwięk. Studio nagrań przygotowane przez dzieci było najczęściej wspominanym miejscem. Owocem naszej wspólnej pracy są wypowiedzi dzieci, liczne wywiady. Oczywiście zarówno role redaktorów jak i gości odgrywały dzieci. Ich zaangażowanie i chęć działania przerosły oczekiwania prowadzących! W konsekwencji warsztaty przedłużono o jeszcze  jeden dzień. Uczestnicy zajęć podnieśli wysoko swoją poprzeczkę! Dzieci zaproponowały współpracę z seniorami z Domu Dziennego Pobytu Senior Wigor. Pan Eugeniusz, Pani Jadzia i Pani Ela – seniorzy z Domu w Woli Karczewskiej – bez wahania odpowiedzieli na zaproszenie młodych redaktorów. Teraz już, w roli gości specjalnych, wystąpili z małymi dziennikarzami. Pytaniom nie było końca, dzieci dopytywały jak seniorzy kiedyś spędzali ferie zimowe, w co się bawili. Pytania dotyczące szkoły ujawniły kto chętnie i na jakie zajęcia uczęszczał. Liczne wspomnienia, opowieści i ciekawe historyjki przeplatane były kolejnymi pytaniami. Dzieci wcieliły się także w rolę kelnerów i asystowały podczas wydawania ciepłego posiłku. Jedna z seniorek rozegrała nawet partię gry w tenisa stołowego. Piątkowe zajęcia to także przygotowania do popularnego święta zakochanych. Podczas zajęć plastycznych powstały piękne laurki i karty okolicznościowe tzw. walentynki.
Każdy dzień rozpoczynała rozgrzewka w formie rozruchu porannego, ale szczególne zajęcia usprawniające przygotował trener prowadzący zajęcia z ramach UKS Niedźwiadki. Zajęcia ogólnorozwojowe, oparte na grach i zabawach dostosowanych do poziomu i umiejętności dzieci. Dzieci poprawiały koordynację ruchową, sprawność, gibkość, wytrzymałość. Uczestnictwo w zajęciach uczyło dzieci współpracy i działania w grupie oraz niekonfliktowego rozwiązywanie problemów. Zajęcia z „Niedźwiadkami” to przede wszystkim śmiech, zabawa i zdrowa rywalizacja.
Ogromną popularnością cieszyły się codzienne wyjazdy do Aquaparku Wesolandia. Tam, pod opieką instruktorów, chętni kształtowali umiejętności pływackie. A rzeka z rwącą wodą, zjeżdżalnia, skoki do wody w asyście ratowników to tylko część atrakcji jaka czekała na pozostałych uczestników zajęć basenowych.
Mimo, iż ferie trwały tak krótko, dzieci i opiekunowie zżyli się wyjątkowo. Potwierdzeniem może być pytanie jednej z uczestniczek ferii, które padło ostatniego dnia „Proszę pani, a jutro możemy przyjść na zajęcia?” Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na wakacje – liczymy, że akcja Lato w Gminie Wiązowna będzie równie udana!

info. tukontakt@wiazowna.pl: Paulina Sokół

Data opublikowania strony: 16/02/2016