radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Gminne obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

Gminne obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

8 maja 1945 to koniec wojny w Europie, Dzień Zwycięstwa nad nazizmem, ocalenie narodu polskiego przed zagładą. W 73. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej oddaliśmy cześć i chwałę bohaterom na skwerze im. Stefana Grota – Roweckiego w Wiązownie.

Na terenie naszej gminy działał silny ruch oporu przeciwko hitlerowskim Niemcom, zrzeszony w strukturach Armii Krajowej. To tutaj, w dworku Zamajdan – Olszyny w październiku 1939 roku gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski „Torwid” i gen. Stefan Rowecki „Grot” tworzyli podstawy Polskiego Państwa Podziemnego i jego armii.

Podczas uroczystości głos zabrał wójt Janusz Budny, który wygłosił okolicznościowe przemówienie:

Szanowni Państwo
Serdecznie witam wszystkich przybyłych na dzisiejszą uroczystość. Minęły 73 lata od zakończenia II wojny światowej. 8 maja 1945 feldmarszałek Keitel podpisał w imieniu Niemieckiej Rzeszy bezwarunkową kapitulację. To właśnie tego dnia zakończono oficjalnie wszelkie działania zbrojne. Nie spotykamy się jednak, by rozdrapywać rany i rozliczać. Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci nad doznaną krzywdą. Jesteśmy odpowiedzialni za przechowywanie i przekazywanie pamięci o bohaterskich czynach naszych przodków. Byli to mieszkańcy tej wiązowskiej ziemi, którzy musieli zmierzyć się z wojną. Oddali za nas swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Naszym obowiązkiem jest oddać im hołd i cześć. Dziś uświadamiamy sobie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją chronić, cenić i umacniać. Dzisiaj obchodząc Dzień Zwycięstwa czynimy to z radością i dumą. Ważne jest, by przekazywać młodym pokoleniem pamięć o tamtych wydarzeniach, o wierze w niepodległość i suwerenność każdego państwa, o ofierze życia ich obywateli.

Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie. Dziękuję Szkole Podstawowej w Wiązownie za przygotowanie oprawy artystycznej. To ważne, że nasza młodzież prezentuje swoim rówieśnikom istotną część krajowej, lokalnej, ale i światowej historii. Dramatyczne wydarzenia lat wojennych powinny być dla każdego wyznacznikiem patriotyzmu, altruizmu i niezachwianej wiary w wolną Polskę.

Dziękuję bardzo.

Z tematycznym program wystąpili uczniowie szkoły podstawowej w Wiązownie, którzy sprawują opiekę nad miejscem pamięci, przy którym odbyła się uroczystość.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i jednostek organizacyjnych gminy, poczty sztandarowe, harcerze, dzieci i młodzież z gminnych placówek oświatowych oraz mieszkańcy.

To był ważny dzień i cenna lekcja patriotyzmu, zwłaszcza dla młodzieży. Świadomość o tym, że jesteśmy potomkami ludzi dumnych, odważnych i niezwyciężonych, niech będzie dla nas natchnieniem.

Data opublikowania strony: 10/05/2018