radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Anioły Wolności na zrzutowisku

Anioły Wolności na zrzutowisku

Sobotnie popołudnie 1 kwietnia w Malcanowie oddaliśmy hołd bohaterom II wojny światowej, upamiętniając historyczny zrzut wykonany nocą z 3 na 4 kwietnia 1944 roku na zrzutowisko pod kryptonimem „Pierzyna”. Tym razem postawiliśmy na żywą lekcję historii.

Ponad pięćdziesięciu pasjonatów wzięło udział w wielkiej rekonstrukcji historycznej, aby przypomnieć nam epizody związane z historią Wiązowny i Malcanowa, opatrzonej fachowym komentarzem lektora – Tomasza Żurawskiego, dyrektora Muzeum Wojskowości w Niepołomicach. Było realistycznie, z efektownymi pokazami pirotechnicznymi. Mogliśmy odwiedzić obozowiska formacji wojskowych z lat 1939 – 1945. Były kwatery partyzantów Armii Krajowej, armii rosyjskiej, Wojska Polskiego i armii niemieckiej. Dodatkowo gościnnie „przybyli” powstańcy z Hiszpanii z lat 1936-1939, walczący przeciwko generałowi Franko w wojnie domowej, która – niestety – była preludium do II wojny światowej. Rekonstruktorzy chętnie opowiadali o ich „udziale” w wojnie oraz o wyposażeniu i umundurowaniu. Można było sprawdzić, ile waży karabin i jak należy przygotować się do strzału. Spędzić chwilę zadumy przy kapliczce polowej i zobaczyć, jak wyglądał szpital polowy. W godzinach wieczornych odbyła się część oficjalna, w której były przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, zaciągnięcie warty honorowej i złożenie wieńców. Na zakończenie wspólne ognisko i śpiewanie, które połączyło pokolenia.

To przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Fundację Józef i Muzeum Wojskowości z Niepołomic przy współpracy urzędu gminy, malcanowskiej szkoły, sołectwa Malcanów i – jak zawsze niezawodnych – strażaków z Malcanowa i Glinianki. Za wsparcie dziękujemy także: Bogusławie i Janowi Cacko, Krystynie Sęk, Sławomirowi Marcysiakowi oraz Hubertowi Trzepałce, Stowarzyszeniu NRZF „Profortalicium” koło terenowe „Przedmoście Warszawa”.

Data opublikowania strony: 03/04/2017