Strażacy, naukowcy i ekolodzy od lat alarmują i informują, że wypalanie traw działa na niekorzyść ziemi i wcale jej nie użyźnia jej. Jest to również niebezpieczny proceder zagrażający życiu i mieniu. Niestety, już pojawiły się pierwsze informacje o pożarach na polach, łąkach i pastwiskach. Wypalanie traw jest zabronione i karalne. Grozi za to grzywna do 5000 zł, a także kary pobawienia wolności do lat 10.
To nie prawda, że wypalanie trawy użyźnia glebę. Ogień niszczy warstwę próchnicy, a regeneracja takiego terenu może potrwać nawet pięć lat. Podpalając łąki, zapominamy też, że w zaroślach kryją się stanowiska lęgowe wielu zwierząt – bażantów, kuropatw, a także zajęcy. Ogień jest bezlitosny dla setek małych gatunków żyjących w trawie, m.in. myszy i jeży.
Osoby, które decydują się na wypalanie traw, często przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.
Zgodnie z art. 124. ustawy o ochronie przyrody „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”, a zgodnie z art. 131 tej ustawy, „kto (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki (…) – podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ustawy o lasach mówi, że „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności (…) m.in. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za podpalenia grożą sankcje: zgodnie z art. 82 Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny do 5 tys. zł, a zgodnie z art. 163. par. 1 Kodeksu karnego (kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru) – kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Podpalanie traw należy zgłaszać pod numer alarmowy 112. To kwestia bezpieczeństwa ludzi, mienia i zwierząt.
Strażacy i policjanci apelują – w przypadku zauważenia pożaru, powiadom straż pożarną lub policję! Razem zadbajmy o przyrodę i bezpieczeństwo w naszej okolicy, dzwoniąc pod numery alarmowy: 998 lub 112.
Źródło: https://www.gdos.gov.pl, kppspotwock.pl