Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Bezpłatna Pomoc Prawna

Przywrócono bezpośrednią obsługę w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu otwockiego. W Gminie Wiązowna porady odbywają się Pawilonie Kultury w Wiązownie przy ul. Lubelskiej 53.

W punktach obowiązuje stosowanie środków ochrony osobistej: dezynfekcja rąk przed wejściem do punktu oraz noszenie maseczek zakrywających nos i usta.

Obowiązkowa rejestracja na porady

Zapisy są prowadzone pod numerem telefonu: 22 600 71 14 (od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 12.00), za pośrednictwem e-maila: npp@powiat-otwocki.pl, a także poprzez platformę https://np.ms.gov.pl/zapisy

Powiat otwocki zapewnia mieszkańcom dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej, w dziewięciu punktach zlokalizowanych na terenie całego powiatu. Wykaz punktów oraz harmonogram dyżurów w poszczególnych punktach znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zasady porad prawnych

Od 1 stycznia 2019 r., zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 294 z późn.zm.), usługi w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej są świadczone każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej.

Bezpłatne porady udzielane są z zakresu:

  1. prawa pracy,
  2. przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  3. prawa cywilnego,
  4. spraw karnych,
  5. spraw administracyjnych,
  6. ubezpieczenia społecznego,
  7. spraw rodzinnych,
  8. prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomoc nie będzie obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Pomoc prawna będzie polegała na:

  1. poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
  2. wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
  3. pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
  4. sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy udzielana pomoc prawna obejmuje również występowanie przed sądem?

Osoby udzielające nieodpłatnej pomocy prawnej nie pełnią funkcji pełnomocnika przed sądem. Udzielają natomiast informacji w zakresie ewentualnego uprawnienia do przyznania pełnomocnika z urzędu lub sporządzają projekt pisma o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo – administracyjnym.

Czy pomoc prawna będzie całkowicie bezpłatna?

Tak, cały zakres pomocy prawnej udzielanej w ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej jest bezpłatny.

Kto udziela nieodpłatnej pomocy prawnej?

Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikant adwokacki lub aplikant radcowski. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej).

Data opublikowania strony: 05/03/2018