bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

„Biała Wstążka 2019”. Razem z policją przeciw przemocy

Policjanci razem z wójtem Januszem Budnym zainaugurowali akcję "Biała Wstążka"
Policjanci razem z wójtem Januszem Budnym zainaugurowali akcję "Biała Wstążka"

Białe wstążeczki – symbol akcji przeciw przemocy – pojawiły się na mundurach policjantów z Wiązowny oraz Otwocka. Funkcjonariusze włączyli się do akcji „Biała Wstążka”, która ruszyła 25 listopada w naszej gminie.

Na inaugurację kampanii „Biała Wstążka 2019” w naszej gminie zaproszono profilaktyków z otwockiej komendy oraz kierownika posterunku Policji w Wiązownie wraz z dzielnicowymi, którzy na co dzień wspierają działania pomocowe prowadzone w ramach procedury Niebieskiej Karty.

Uroczyste przekazanie policji materiałów do promocji kampanii odbyło się w Urzędzie Gminy Wiązowna. Wójt Janusz Budny przyczepił przybyłym na spotkanie funkcjonariuszom symbol akcji – małą, białą wstążeczkę. Policjanci zapewnili, że aktywnie włączą się w działania profilaktyczne, wykorzystają otrzymane materiały, wstążki, ulotki i misie, docierając do jak największej liczby mieszkańców oraz instytucji, które wspólnie pracują na rzecz przeciwdziałania przemocy, pomagają i wychowują.

Jeszcze tego samego dnia odwiedzili nasze gminne targowisko, zespoły kuratorskiej służby sądowej w Otwocku oraz Centrum Interwencji Kryzysowej „Dom Otwartych Serc” Otwocku, gdzie wręczyli symbole „Białej Wstążki” osobom zaangażowanym w pomoc pokrzywdzonym.

„Biała wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy. Jest ona prowadzona w ponad 60 krajach, także w Polsce. Dotychczas uczestniczyły w niej przede wszystkim duże miasta, w tym roku do organizatorów “Białej Wstążki” dołączył nasz samorząd. Znakiem akcji jest biała wstążka. Jej noszenie ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy, która przybierać może różne formy. To nie tylko bicie, wyzywanie czy krzyczenie – przemocą jest także zaniedbywanie dziecka, mobbing pracowników czy hejt w internecie.

Od 25 listopada do 10 grudnia na terenie naszej gminy odbywać będą się różnego rodzaju spotkania, warsztaty, zajęcia, zawody sportowe, a także bezpłatne porady specjalistów.  Przez cały ten okres w szkołach, przedszkolach czy świetlicach środowiskowych zostaną organizowane najróżniejsze wydarzenia związane z tematyką akcji, uświadamiające, czym jest przemoc, jakie są jej formy i jak się przed nią bronić lub gdzie szukać pomocy.

W ramach kampanii pracownicy naszego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (Radiówek 25) pełnić będą całodobowy dyżur telefoniczny pod nr 607 390 961.  Udzielimy pomocy ofierze przemocy, doradzimy świadkom, ale chcemy też wspierać sprawców przemocy w zaprzestaniu zachowań, które czasem są jedyną znaną mu formą zwrócenia uwagi na siebie czy swoje uczucia.

Zapraszamy też dzieci i młodzież oraz całe rodziny z naszej gminy do udziału w konkursie „#LepiejPrzytul”. Każdy uczestnik może zgłosić wcześniej niepublikowaną, samodzielnie stworzoną pracę. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tekście: #LepiejPrzytul. Zgłoś pracę do konkursu.

Więcej informacji oraz harmonogram działań na terenie naszej gminy w ramach akcji „Biała Wstążka 2019” można znaleźć w tekście: Biała Wstążka 2019. Kampania na rzecz przeciwdziałania przemocy, a także na portalu społecznościowym: https://www.facebook.com

Data opublikowania strony: 26/11/2019