radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Charty w Kącku. To trzeba zobaczyć!

Charty w Kącku. To trzeba zobaczyć!

1 i 2 października 2016 w Kącku na ul. Klinowej odbędą się:
MIĘDZYNARODOWY COURSING PUCHAR MAZOWSZA – MEMORIAŁ ANDRZEJA POBUDKOWSKIEGO oraz KONKURSOWE BIEGI RHODESIAN RIDGEBACK

Organizatorem zawodów jest Związek Kynologiczny w Polsce Oddział Warszawa, a honorowy patronat nad  imprezą objął Wójt Gminy Wiązowna. Początek zawodów w oba dni o godz. 10:00. Wstęp dla publiczności wolny.

Coursingi to inaczej terenowe wyścigi chartów. Udział w zawodach biorą wszystkie rasy chartów, począwszy od malutkich charcików włoskich i niepozornych  whippetów, a skończywszy na wyjątkowo urodziwych smukłych długowłosych rosyjskich borzojach i potężnych, lecz lekko poruszających się chartach irlandzkich wilczarzach osiągających wzrost powyżej 80 cm. Biegać będą nasze rodzime charty polskie, udział swoich podopiecznych zapowiedzieli także właściciele chartów arabskich sloughi, chartów perskich saluki i chartów szkockich deerhound.

Wszystkie charty  mają  bardzo rozwinięty instynkt pogoni, są psami myśliwymi, kierującymi się w pogoni za zwierzyną przede wszystkim wzrokiem. Coursing to dla nich namiastka  polowania, które w Polsce z udziałem chartów jest zabronione.

Podczas zawodów psy biegną za przynętą, tzw. sztucznym zającem w postaci pasków folii z doczepioną skórką zwierzęcą, ciągniętą po polu torem imitującym ucieczkę zająca. Wymaga to od nich dużej sprawności. Psy biegają rasami, w każdym biegu startuje dwóch losowo dobranych konkurentów, sędziowie oceniają natomiast każdego psa oddzielnie, rozróżniając je po kolorze czapraków (czerwonym, niebieski lub białym). W ocenie uwzględniana jest zaciętość pościgu, zręczność, szybkość, inteligencja psa i kondycja. Odbywają się dwie tury biegów, każda na innym układzie toru. Wynik końcowy to suma punktów z obu biegów każdego psa.

Coursing to bardzo widowiskowe zawody, podczas których można podziwiać nie tylko grację chartów, ale także ich niezwykłą zręczność i prędkość. Będzie można zobaczyć rasy mało popularne w Polsce, porozmawiać o nich z właścicielami i hodowcami. Poza chartami swoje umiejętności pokażą 1.10.2016 (sobota) w konkursowych biegach psy rasy rhodesian ridgeback, psy z grupy gończych, znane z  umiejętności  polowania na lwy.  Psy te, mimo  swej  masywnej budowy,  znakomicie i szybko biegają.

Odbędą się także, poza  konkursem, biegi pokazowe mieszańców chartów, psów adoptowanych, uratowanych przez charciarzy. Na krótkich dystansach spróbuje swoich sił  również charcia młodzież, która z racji wieku jeszcze nie może startować w  zawodach.  O licencje biegaczy będą walczyć przyszli zawodnicy (do udziału w coursingach niezbędne jest posiadanie licencji, którą psy otrzymują po odbyciu biegowego egzaminu).

Warto zatem  odwiedzić Kąck w weekend 1 i 2 października i zobaczyć w akcji biegające charty i rodezjany.

Polecamy!

Data opublikowania strony: 22/09/2016