bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Co robić w sytuacji zagrożenia? Relacja ze spotkania

W Sali Wiązu Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie odbyło się spotkanie mieszkańców naszej gminy z płk. prof. dr. Dariuszem Kuzielem, który opowiedział jak przygotować się na sytuację kryzysową i co robić, gdy zagraża nam niebezpieczeństwo.

Przy aktywnym udziale uczestników spotkania, prowadzący omówił listę działań, które możemy zrealizować w obliczu nadciągającej sytuacji kryzysowej oraz działania, kiedy sytuacja kryzysowa, np. konflikt zbrojny, stanie się faktem.

Planowanie działań przed nadejściem sytuacji kryzysowej to:

 1. Wyznacz najbezpieczniejsze miejsca w domu, piwnica, garaż podziemny, jeżeli nie posiadasz takich pomieszczeń to schroń się w pomieszczeniu ze ścianami nośnymi, daleko od okien.
 2. Zabezpiecz 14 litrów wody dla każdego mieszkańca domu – zapewni to na przetrwanie tygodnia bez dostępu do bieżącej wody.
 3. Przygotuj latarkę, świece, zapalniczkę/zapałki, apteczkę oraz zapasy jedzenia ,które nie wymagają prądu do przygotowania. Jako awaryjne palenisko do przygotowania potraw może posłużyć grill ogrodowy.
 4. Utrzymuj rezerwy paliwa – jeżeli masz taką możliwość przechowuj kanister wypełniony paliwem.
 5. Ze względu na to, iż systemy GPS mogą nie działać, wyposaż się w papierową mapę i przygotuj podstawowe oraz zapasowe drogi podróży.
 6. Ustal z najbliższymi czas i miejsce kontaktowe, gdzie będziecie mogli wszyscy bez trudu dotrzeć.
 7. Przygotuj plecak ewakuacyjny.

Działania w czasie nadejścia sytuacji kryzysowej:

 1. Realizuj zalecenia alertów RCB przesyłanych na telefony komórkowe. Informacje o zagrożeniu znajdziesz na stronie gov.pl oraz na profilach RCB w mediach społecznościowych.
 2. Nasłuchuj sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych przekazywanych przez środki masowego przekazu, syreny, dzwonki, megafony czy dzwony kościelne.

Wyposażenie plecaka ewakuacyjnego:

 1. Dokumenty (dowód tożsamości, akty własności, dokumenty medyczne, akty urodzenia, ślubu, zgonu i inne, pendrive ze skanami).
 2. Radio na baterie + baterie.
 3. Zapalniczka/zapałki.
 4. Maski oddechowe/ochronne.
 5. Otwieracz do puszek.
 6. Posiłki na 2 dni + komplet sztućców.
 7. Nóż, ołówek, notes.
 8. Apteczka (paracetamol, ibuprofen, środki przeciw biegunce, nudnościom, wymiotom, elektrolity, termometr, pęseta, opatrunki, gazy, folia termiczna, plastry, bandaże, plastry chemiczne).
 9. Śpiwór.
 10. Worki na śmieci.
 11. Ubranie na zmianę.
 12. Mydło, żel do dezynfekcji.
 13. Kombinerki, narzędzie wielofunkcyjne.
 14. Gotówkę.
 15. Butelkę filtrującą z nowym filtrem.
 16. Gumy, sznurki, opaska zaciskowa.
 17. Kartka z nazwiskiem i adresem.

Więcej informacji i instrukcji, takich jak rozpoznanie rodzajów alarmów i ich odwołanie, zachowanie się w czasie ataku chemicznego, czy podstawowe czynności przy udzielaniu pierwszej pomocy znajdują się na stronach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa https://www.gov.pl/web/rcb/badz-gotowy–poradnik-na-czas-kryzysu-i-wojny

Data opublikowania strony: 22/06/2022