bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Czyste Powietrze

W Urzędzie Gminy Wiązowna przy ul. Lubelskiej 59 działa Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Czynny jest w godzinach pracy urzędu: w poniedziałek w godz. 10.00-18.00, a od wtorku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Realizacja Programu Priorytetowego Czyste Powietrze – stan na dzień 30.03.2025 r. w Gminie Wiązowna:

  1. liczba złożonych wniosków to 775
  2. liczba zrealizowanych przedsięwzięć to 426

Kwota wypłaconych dotacji dla przedsięwzięć z terenu gminy Wiązowna to 9 210 236,93 zł.

Z punktem można skontaktować się, dzwoniąc na nr tel. 22 512 58 24, lub pisząc e-mail: czystepowietrze@wiazowna.pl.

Czas na remont programu „Czyste Powietrze”

W trosce o beneficjentów 28 listopada 2024 r. rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.

W lepszej, nowej odsłonie program „Czyste Powietrze” wróci 31 marca 2025 r., z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.

„Czyste Powietrze” nadal trwa, w połowie grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią.

Szczegóły: Czas na remont programu „Czyste Powietrze”. W trosce o naszych beneficjentów
Pytania i odpowiedzi: Reforma programu „Czyste Powietrze” – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Program „Czyste Powietrze” powraca po reformie!

31 marca 2025 r. ruszył nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. Dzięki reformie programu ukierunkowano pomoc na osoby szczególnie narażone na ubóstwo energetyczne, uszczelniono zasady dofinansowań, wzmocniono rolę gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów.

Jedynymi oficjalnymi operatorami programu Czyste Powietrze są gminy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Prywatne firmy i osoby nie mają prawa przedstawiać się jako partnerzy ani posługiwać się logotypami programu Czyste Powietrze, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Co nowego w programie?

  1. Potwierdzenie standardu energetycznego domu przed i po inwestycji.
  2. Wyższe progi dochodowe uprawniające do podwyższonego i najwyższego dofinansowania.
  3. Najwyższe dofinansowanie uzależnione od dochodów oraz standardu energetycznego budynku. Dofinansowanie w najwyższym progu przewidziane jest dla właścicieli budynków lub lokali, w których zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosi powyżej 140 kWh/m2 rocznie.
  4. Racjonalizacja wydatków – maksymalne kwoty dotacji w poszczególnych rodzajach kosztów kwalifikowanych, w tym limity dotacji jednostkowych na m2 powierzchni ocieplenia.
  5. Bezpłatna pomoc operatora dla osób uprawnionych (dla wniosków z najwyższego poziomu dofinansowania oraz wniosków z prefinansowaniem)  – od momentu podjęcia decyzji o inwestycji aż po jej rozliczenie.
  6. Prefinansowanie możliwe jest tylko w podwyższonym i najwyższym poziomie dofinansowania.
  7. Wybierając jako źródło ogrzewania: pompę ciepła, kocioł zgazowujący lub na pellet należy korzystać z tzw. listy ZUM (listy zielonych materiałów i urządzeń). Lista ZUM to bezpłatna pomoc w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do dofinansowania w programie.

Dla kogo program Czyste Powietrze? 

Nowa odsłona programu jest skierowana do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynkach posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Minimalny okres własności wynosi 3 lata (nie dotyczy to sytuacji spadkowych).

Na jeden budynek lub lokal mieszkalny można dostać jedno dofinansowanie, a beneficjentem można być tylko raz.

Audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej 

Przed rozpoczęciem inwestycji należy wykonać obowiązkowy audyt energetyczny wraz z dokumentem potwierdzającym audyt, a po jej zakończeniu – świadectwo charakterystyki energetycznej.  Oba dokumenty muszą być sporządzone przez osobę wpisaną do rejestru osób uprawnionych do wystawiania świadectw (wykaz Ministerstwa Rozwoju i Technologii).

Więcej informacji w podręczniku nowego programu czyste powietrze (załącznik pod tekstem) oraz na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/

Kontakt Pola Janowska, Wydział Środowiska i Nieruchomości, nr tel. 22 512 58 24, e-mail: czystepowietrze@wiazowna.pl

Uchwała Antysmogowa. Poradnik

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem „Krakowski Alarm Smogowy” przygotował poradnik dla mieszkańców zawierający najczęściej zadawane pytania o uchwałę antysmogową dla Mazowsza.

Uchwała antysmogowa jest regulacją prawną, która ma zapewnić czyste powietrze mieszkańcom Mazowsza. Obowiązuje wszystkich mieszkańców województwa, samorządy oraz podmioty działające na jego terenie.

Ograniczenia i zakazy wymienione w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli właścicieli w szczególności: pieców, kominków i kotłów – w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kotły na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią poradnika.

Czym jest inwentaryzacja budynku i do czego jest nam potrzebna

W związku z wdrożeniem w dniu 18 września 2023 r. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w GUNB prowadzone są działania informacyjne związane z inwentaryzacją budynków.

Inwentaryzacja dotyczy budynków, które mają źródła ciepła o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Są to np. budynki mieszkalne, lokalne kotłownie czy budynki handlowo-usługowe. Polega ona na zebraniu danych dotyczących parametrów technicznych budynku oraz źródeł ogrzewania. Inwentaryzacja budynku polega na wypełnieniu formularza inwentaryzacyjnego w systemie CEEB.

Inwentaryzację można: wykonać samodzielnie wypełniając formularz inwentaryzacyjny wykonać ją dodatkowo w trakcie przeglądu przewodów kominowych.

W efekcie przeprowadzenia inwentaryzacji budynku można uzyskać tzw. uproszczoną analizę efektywności energetycznej budynku. Dla właściciela bądź zarządcy danego budynku oznacza to pozyskanie informacji o stanie technicznym budynku, które pomogą go lepiej ogrzać. To także informacja jak zmniejszyć koszty ogrzewania i przeprowadzić skuteczny remont termomodernizacyjny.

Więcej informacji na stronie: zone.gunb.gov.pl

Data opublikowania strony: 11/01/2023