bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

„Czytamy sercem”. Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza “Czytamy z sercem”, do której dołączyła Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zbiegła się z Międzynarodowym Dniem Głośnego Czytania i Światowym Dniem Serca.

Głównym celem akcji jest promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzenie ich wiedzy na temat serca – budowy organu, jego funkcjonowania, chorób, symboliki i rozwijanie zdrowego stylu życia. Tego dnia w bibliotece w Wiązownie i w filii Gliniance odbyły się spotkania czytelniczo warsztatowe wokół książki i serca.

W bibliotece w Wiązownie uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie, wsłuchiwali się w treść książki pt. “Moja krew ma moc” Justyny Wodowskiej przeczytaną przez seniorów z Klubu Senior+ z Woli Karczewskiej. Dzieci dowiedziały się, jak istotną funkcję pełnią czerwone krwinki, jak ważne dla organizmu jest żelazo, a jak bezwartościowe – śmieciowe jedzenie oraz jaką funkcję pełni serce. Połączeni w grupy wraz z seniorami wypełnili krzyżówkę, której hasło brzmiało “ZDROWIE”.

W filii w Gliniance uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa z Glinianki, spotkali się z Seniorami z Dziennego Domu Senior + z Woli Karczewskiej na wspólnym czytaniu książki pt. “Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej Wróbel. To książka o tym, dlaczego warto wyjść z domu nawet w ponury i deszczowy dzień, a także o tym, co może się wydarzyć, kiedy oderwiemy wzrok od ekranu i spojrzymy w oczy drugiego człowieka. To przepiękna opowieść o spotkaniu dziewczynki i staruszki, która jest przeznaczona dla dzieci i dorosłych. Seniorzy z zaangażowaniem i przeżyciem przeczytali dzieciom fragmenty m.in o tym w jaki sposób można leczyć złamane, ludzkie serca. Na koniec wszyscy wspólnie odbyli pogadankę na temat budowy serca, zdrowego odżywiania i o tym co trzeba zrobić, żeby serce było zdrowe.

Ubogaceni książkową wiedzą mali słuchacze byli już gotowi do tego, by stać się lekarzami serc. W części warsztatowej dzieci miały za zadanie pomyśleć czyje serce w jego rodzinie jest złamane. Następnie samodzielnie wycinały serduszka i leczyły je “kolorowymi plasterkami” z wyrazami: miłość, przyjaźń, radość i inne. Tak przygotowane serca podarowały swoim bliskim. Spotkanie zakończyło się zdrowym poczęstunkiem. Dla wszystkich przygotowano jabłka i winogrono, które wspomagają pracę serca.

Naszych małych i dużych gości zostali zachęceni do głośnego i rodzinnego czytania, które daje wiele korzyści dla ciała, serca i umysłu. Dotlenia i stymuluje mózg i działa podobnie jak uśmiech, zmniejsza stres, łagodzi napięcie i ból, powiększa zasób słów, uczy intonacji i melodii języka oraz poprawia koncentrację.

Marzena Bobrowska, Dorota Bortkiewicz

Data opublikowania strony: 06/10/2022