Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Dąbrowiecka Góra. XVI Piknik Forteczny i Dzień Wojska Polskiego

Już 15 sierpnia Dąbrowieckiej Górze odbędzie się już XVI Piknik Forteczny i Dzień Wojska Polskiego. Organizatorzy zapraszają zarówno miłośników wojskowości, jak i wszystkich tych, którzy chcą spędzić niebanalnie swój wolny czas.

Na zwiedzających w godz. 11.00 – 17.00 będą czekały liczne wystawy prywatnych kolekcjonerów i prywatnych muzeów z naszego regionu – zabytkowe pojazdy, broń i ekwipunek wojskowy. Będzie kuchnia polowa, a po raz pierwszy również piec chlebowy, wypiekający świeży chleb.

We wnętrzach schronów zaprezentujemy też stan zaawansowania remontu i wyposażenia obrotowego pomostu kopuły obserwatora artylerii, którą od 10 lat mozolnie odtwarzamy. Podest zainstalowaliśmy na odpowiednim miejscu i już się obraca.

Zamontowaliśmy też jedyny w Polsce, działający mechanizm przeciwwagi peryskopu oraz komutator, siedziska obserwatora głównego i pomocniczego. Optykę boczną oraz atrapę optyki głównej – wysuwanej przez strop kopuły i obracającej się wraz z podestem. Takiej działającej atrakcji nie ma dotąd w całej Polsce.

Na imprezie będzie też strzelnica ASG i paintballowa, rekonstruktorzy w mundurach różnych formacji Wojska Polskiego z XX w. O godz. 15.30 na żywo odbędzie się godzinny podcast „Wojenne Historie” z Norbertem Bączykiem i Kamilem Kawalcem. Tematem będą żołnierze I Armii Wojska Polskiego, walczący na terenie powiatu otwockiego od sierpnia 1944 do stycznia 1945 r.

 

XVI Piknik Forteczny i Dzień Wojska Polskiego na Dąbrowieckiej Górze 15 sierpnia w godz. 11.00-17.00.

Data opublikowania strony: 09/08/2023