Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Darmowe badania na osteoporozę. Mieszkańcy dopisali

Osteoporoza to cicha i podstępna choroba. W sobotę 12 października zaprosiliśmy mieszkańców naszej gminy na Gminne Targowisko „Mój Rynek” w Wiązownie, gdzie można było bezpłatnie wykonać badania w kierunku osteoporozy.

Od rana na targowisku czekało Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy. Każdy, kto się zgłosił, mógł wykonać bezpłatne badania. Z tej możliwości skorzystało blisko 80 mieszkańców. Każdy otrzymał wynik badania, aby mógł dodatkowo zgłosić się na konsultacje z własnym lekarzem pierwszego kontaktu. Często po przeprowadzeniu badań okazuje się, że mamy osteoporozę.

Osteoporoza zwana jest dyskretnym zabójcą kości. Przez lata nie daje żadnych objawów, a po cichu niszczy szkielet, aż do momentu, gdy kości stają się mocno osłabione. Dochodzi wtedy do urazów i złamań.

Co może wywołać tę podstępną chorobę? Jest wiele czynników m.in. uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa dieta, palenie papierosów i picie alkoholu, siedzący tryb życia, niedobór wit. D, cukrzyca czy przyjmowanie niektórych leków.

Data opublikowania strony: 15/10/2019