Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Dlaczego zniknęły ulgi w opłatach za śmieci?

Sejm zmienił ustawę i zakazał udzielania ulg

Na tu kontakt@wiazowna.pl i do naszych urzędników docierają pytania, dlaczego Rada Gminy zlikwidowała ulgi w opłatach za wywóz śmieci segregowanych rodzinom wielodzietnym i osobom starszym. Otóż ulgi zniknęły, ale nie za sprawą uchwały Rady Gminy. W styczniu posłowie zmienili tzw. ustawę śmieciową i zakazali samorządom udzielania tego rodzaju ulg.

W myśl nowej ustawy wszyscy muszą płacić tyle samo. Oplata za wywóz śmieci nie może być zróżnicowana. Wójt ma za to możliwość umarzania opłat za wywóz śmieci, jeśli przemawia za tym nadzwyczajna sytuacja finansowa danej osoby. I korzysta z tej możliwości. Osoby w trudnej sytuacji materialnej powinny się zgłosić po opinię do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który potwierdzi ich sytuację.

Nowa tzw. ustawa śmieciowa pozwala samorządom na ustalenie opłaty za wywóz śmieci segregowanych na poziomie maksymalnie 25 zł od osoby. Oplata w naszej gminie wynosi 11 zł a to oznacza, że za wywóz śmieci płacimy 44% maksymalnej dopuszczalnej prawem stawki. Wysokość opłaty za wywóz śmieci nie zmieniła się w naszej gminie od 2014 r., kiedy to została ustalona po przetargu na odbiór śmieci.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale „Załatw sprawę w urzędzie”

POD TYM LINKIEM ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI O WYWOZIE ŚMIECI

 

Data opublikowania strony: 23/06/2015