Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Dożynki w Rzakcie – zobacz fotorelację!

Tegoroczne Dożynki Gminy Wiązowna, miały miejsce 4 września 2016 roku, w miejscowości Rzakta. Rzakta to bardzo stara wieś, która dawniej nosiła nazwę Rzachta i wchodziła ona w skład dóbr dobrzynieckich herbu Ciołek. Rzachta wywodzi się od staropolskiego słowa oznaczającego żniwa – już etymologia słowa wskazuje, że to idealne miejsce na tzw. Święto Plonów.

Przygotowania trwały od samego rana, rolnicy zwozili tegoroczne płody rolne, które zostały wyeksponowane na wystawie przygotowanej przez artystkę Annę Niedźwiecką – Jędrzejewską. Bele ze słomy zamieniły się w indora, koguta, konia czy świnkę. Gospodynie dekorowały wozy konne, bryczki, maszyny rolnicze. Drogowskazy specjalnie przygotowane na tę okazję kierowały podróżnych właśnie do Rzakty. Kilka minut popołudniu zaczęli zjawiać się pierwsi goście. Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny, Starostowie dożynek: Kazimiera Szczęsna i Stanisław Smolak (Sołtys Rzakty), Ksiądz Proboszcz Krzysztof Krzesiński – wszyscy przybyli na plac kilka chwil przed godziną czternastą wjeżdżając bryczkami konnymi. Asysta Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, piękne śpiewy ludowe, zespół ludowy Mazowszaki – wprowadzili w odpowiedni klimat.

Uroczysta Msza Święta rozpoczęła Święto Plonów. Mieszkańcy Gminy Wiązowna złożyli w darach na ołtarzu bochny chleba z tegorocznych zbóż oraz przepiękne wieńce dożynkowe oraz kosze z darami – wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli Starostowie dożynkowi, którzy wręczyli bochen chleba upieczony z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek – Wójtowi Gminy Wiązowna. Sołtysi, Wójt oraz Starostowie podzielili się chlebem ze wszystkimi mieszkańcami i gośćmi przybyłymi na plac.

Swoje umiejętności wokalno – taneczne zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej imienia Wincentego Witosa z Glinianki oraz młodzież gimnazjalna z Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi im. Jana Pawła II z Glinianki.

Muzyka, śpiewy, pokazy tańca towarzyszyły przez długi czas, niezwykłą atrakcją był przygotowany przez rolników z Rzakty korowód dożynkowy. W kolumnie pieszej udział wzięli: siewca, kosiarz, rolnik z pługiem, młucka, osoba wyrabiająca ciasto i wiele innych. Korowód maszyn rolniczych – niezwykle barwne, ukwiecone ciągniki zachwycały zgromadzonych. Organizatorzy zapewnili ogrom atrakcji na placu: stoiska promocyjno – informacyjne, konkurencje, gry i zabawy dla dzieci. Większość atrakcji w stylu ludowo – tradycyjnym. Przygotowano warsztat tkacki – dzieci tkały na bardku, wykonywały ludowe wycinanki, biżuterię z kwiatów polnych, obrazki z ziaren czy figurki z siana – to tylko wybrane atrakcje. W niezwykle barwnym stoisku Urzędu Gminy Wiązowna, była także krowa, która wesoła pomrukując zapraszała dzieci do wspólnej zabawy.

Po części obrzędowej, w którą wplatały się śpiewy Koła Gospodyń Wiejskich z Glinianki, oraz aranżacje muzyczne pań z Rzakty, nastąpiła część koncertowa. Wystąpiły Zespoły: Świdermajer Orkiestra, Stauros, Łobuzy i Nemesis. Mimo deszczu zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Dziękujemy! Zapraszamy za rok do Duchnowa!

Data opublikowania strony: 06/09/2016