radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

E-dowody już od marca 2019 r.

E-dowody już od marca 2019 r.

Od marca przyszłego roku rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych, posiadających warstwę elektroniczną. Dzięki zawartemu w e-dowodzie profilowi osobistemu bezpiecznie i bezpłatnie potwierdzimy swoją tożsamość przy korzystaniu z usług (osobiście lub elektronicznie) w administracji publicznej, placówkach komercyjnych czy służbie zdrowia.

W warstwie elektronicznej, tzn. w znajdującym się wewnątrz e-dowodu chipie, mają znajdować się dane posiadacza dowodu osobistego, w tym fotografia biometryczna, oraz podpis osobisty, który w e-usługach będzie traktowany tak samo, jak podpis własnoręczny na wnioskach papierowych.

Profil osobisty będzie miała każda osoba pełnoletnia oraz mająca ograniczoną zdolność do czynności prawnej, np. dziecko po ukończeniu 13 lat. Natomiast podpis osobisty zostanie zamieszczony w nowym dowodzie osobistym, jeśli osoba wyrazi na to zgodę.

E-dowody funkcjonują w wielu państwach europejskich, m.in. w Austrii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Niemczech oraz na Litwie i we Włoszech.

Wymiana dowodów na nowe z warstwą elektroniczną (bez żadnych opłat) potrwa do 2029 roku. Oznacza to, że nie będzie obowiązku wymiany dotychczas używanego dowodu osobistego – można się nim posługiwać do końca terminu jego ważności. Złożenie wniosku o e-dowód przed upływem ważności poprzedniego dokumentu tożsamości będzie możliwa, jeżeli osoba wyrazi chęć posiadania dowodu z warstwą elektroniczną.

Data opublikowania strony: 16/08/2018