Już od 8 stycznia 2020 r. lekarze będą wystawiać recepty w postaci elektronicznej. Chcąc je zrealizować, podamy czterocyfrowy kod SMS, pokażemy kod kreskowy z e-maila lub wydruk informacyjny. Papierowe będą wydawane nadal, ale tylko w określonych przypadkach.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, główne cele systemu e-recepty to ułatwienie procesu ich realizacji, ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept. E-recepta to cyfrowa wersja dotychczasowej papierowej. Od 8 stycznia 2020 r. recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej.
Co zyskasz dzięki e-recepcie?
- jeżeli przepisano ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece;
- nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna;
- nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na twoim Internetowym Koncie Pacjenta;
- zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce.
Jeżeli korzystasz z Internetowego Konta Pacjenta:
- w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek — na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu;
- otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem);
- możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom do 18. roku życia.
Źródło: pacjent.gov.pl
Ja będzie wystawiana e-recepta? Są trzy sposoby. Pierwszy – pacjent otrzyma SMS-em czterocyfrowy kod, który przedstawi w aptece wraz z numerem PESEL. Drugi – pacjent może poprosić lekarza o przesłanie e-recepty e-mailem. Otrzyma on wtedy informację wraz z załącznikiem w PDF, a w nim kod kreskowy, który okaże farmaceucie. W tych przypadkach potrzebne będzie Internetowe Konto Pacjenta, gdzie w zakładce „Moje konto” musimy przed wystawieniem pierwszej e-recepty wybrać rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie). Jeśli logujesz się po raz pierwszy, możesz już w pierwszym kroku podać swój numer telefonu i/lub adres e-mail, na który będziesz otrzymywać powiadomienia.
Jeśli nie masz jeszcze Internetowego Konta Pacjenta, to możesz je założyć w każdej chwili. Do logowania będzie ci potrzebny Profil Zaufany. Nie masz go? Załóż on-line poprzez bank lub na stronie: https://pz.gov.pl/, a następnie potwierdź w oddziale NFZ, urzędzie skarbowym lub naszym Urzędzie Gminy Wiązowna w Biurze Obsługi Mieszkańca. Masz na to 14 dni od momentu rejestracji.
Trzecią opcję przygotowano dla osób, które nie aktywują swojego internetowego konta. To wydruk informacyjny. Lekarz jest zobowiązany wydać go na każde żądanie pacjenta.
A co z realizacją recept? Są trzy grupy leków, których termin realizacji się nie zmienia. To antybiotyki, które trzeba zrealizować w ciągu ośmiu dni, leki psychotropowe, które trzeba zrealizować w ciągu 30 dni i preparaty immunologiczne. Recepty w tym wypadku należy zrealizować w ciągu czterech miesięcy. W przypadku chorych na choroby przewlekłe lekarz może wypisać receptę aż na rok.
A co z papierowymi receptami? Jest też kilka przypadków, w których będzie można dalej je wystawiać. Dla siebie i swoich bliskich będą mogli je wypisywać lekarze. Będzie także możliwość wystawienia recepty papierowej podczas wizyty domowej, awarii prądu czy braku dostępu do internetu. W takiej losowej sytuacji najważniejsze będzie to, żeby pacjent otrzymał lek.
Źródło: pacjent.gov.pl