Uprawnione do składania wniosków w programie są m.in. samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe i koła gospodyń wiejskich. Regulamin programu przewiduje preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. Dofinansowanie zadania może wynosić do 95 proc. budżetu zadania. Minimalna kwota dofinansowania to 10 tys. zł, maksymalna – 150 tys. zł.
W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie realizacji projektów takich, jak: działania popularyzujące żywe i zanikające zjawiska kultury ludowej, takie jak wystawy, konkursy, przeglądy, festiwale, koncerty, również on-line.
W grę wchodzą także: inicjatywy edukacyjno-animacyjne wspomagające lokalne społeczności w działaniach twórczych, w działaniach na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych oraz w działaniach inspirowanych lokalnym dziedzictwem kulturowym i/lub nawiązujących do niego, takie jak: warsztaty, kursy, również on-line.
W ramach programu można również: zorganizować szkolenia i konferencje. W grę wchodzi także dokumentacja unikalnych zjawisk kultury ludowej oraz tworzenie archiwów/zapisów cyfrowych folkloru, również on-line. Pieniądze można zdobyć również na: renowacja i zakup strojów ludowych oraz rekwizytów obrzędowych dla zespołów regionalnych kultywujących i popularyzujących lokalne tradycje w dziedzinie folkloru: muzyki, tańca, śpiewu i obrzędowości.
Wnioski składa się wyłącznie w formie elektronicznej. Złożenie wniosku do programu wymaga utworzenia konta i zalogowania się w systemie obsługi programów dotacyjnych NCK. Nabór wniosków trwa do 16 stycznia 2023 r. Jeden wnioskodawca ma prawo złożyć jeden wniosek w programie.
Źródło: PAP Samorząd