Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Zadbaj o bezpieczeństwo

Już 21 czerwca będziemy obchodzić Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Przy okazji tego wydarzenia już po raz piąty rusza kampania „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu.

Średnio na terenie Unii Europejskiej co 1,5 min. dochodzi do jednego włamania. Ich liczba ulega zmniejszeniu dzięki lepszemu zapobieganiu przestępczości. Badania wyraźnie pokazują skuteczność atestowanych zamków do okien i drzwi, rolet antywłamaniowych, alarmów połączonych z monitoringiem czy zewnętrznych świateł, które zapalają się, gdy ich czujniki wykrywają ruch. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!

Niemniej jednak wciąż wiele osób pada ofiarą włamań. Dlatego kluczowe jest, abyśmy stosowali się do poniższych wskazówek:

  1. przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem/mieszkaniem, zebrał ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki;
  2. nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
  3. pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych;
  4. planując urlop rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót;
  5. miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Nie dajmy szans włamywaczom! Pamiętajmy, aby zawsze zabezpieczać dom przed wyjazdem. Niespodzianki na urlopie? Tylko te pozytywne!

Kampania organizowana jest przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wspólnie z Europolem, Komisją Europejską oraz z 26 krajami europejskimi. Materiały dotyczące kampanii dostępne będą na stronie EUCPN https://eucpn.org/ Tam również dostępna jest ulotka informacyjna.

Otwarte okno. Widok na zieleń. W środku pokoju szare łóżko po lewej, a kremowy fotel po prawej. Na podłodze leży przewrócona doniczka. Napis: Nie pozwól, aby twoje wymarzone wakacje zamieniły się w koszmar.

Data opublikowania strony: 25/05/2023