Od czasu pandemii maski, maseczki są częścią naszej codzienności. Jednak jeszcze dekadę temu maska była przedmiotem niecodziennym. Maska była używana w teatrze, w szpitalach (na salach operacyjnych), podczas prac technicznych (np. spawania czy wytopu stali). Istniały też maski przeciwgazowe (czasu wojny). Naukowcy zajmowali się maskami od strony historycznej, psychologicznej, kulturowej.
Według zgodnych ustaleń badaczy, pierwsze maski powstały w zamierzchłej przeszłości, by ułatwić myśliwym zbliżanie się do zwierzyny. Wiele lat później masek zaczęto używać podczas różnych obrzędów i ceremonii religijnych. Dopiero w naszej erze popularność zyskały maski zakładane w dniach poprzedzających czas skupienia (w karnawale).
Na naszej wystawie, której wernisaż odbędzie się 23 listopada o godz. 15.30, prezentujemy różne maski pochodzące z Azji, Europy, Afryki i z Papui-Nowej Gwinei, używane w różnych okolicznościach: podczas wojny, polowań i obrzędów przywracających zdrowie, podczas uroczystości świeckich i religijnych, maski karnawałowe i domowe maski opiekuńcze.
Wszystkie prezentowane artefakty pochodzą ze zbiorów prywatnych.
Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wiązowna. Część sprzętów wykorzystywanych podczas wystawy została zakupiona ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.