Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Gmina Wiązowna z wyróżnieniem za działania proekologiczne

Gmina Wiązowna została wyróżniona w konkursie EKOPOZYTYW Mazowsza. To prestiżowy konkurs dla instytucji współpracujących z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dostaliśmy nagrodę w kategorii “Samorząd przyjazny środowisku Mazowsza”.

To wyjątkowo ważne dla nas wyróżnienie. W ciągu ostatnich lat zdobyliśmy  250 894,11  zł dofinansowań na zadania związane z ekologią. Za te pieniądze prowadziliśmy akcje utylizacji azbestu, edukację ekologiczną mającą na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz zapewniliśmy pielęgnację pomników przyrody, drzew i zadrzewień mającą dużą wartość krajobrazową.

Położyliśmy duży nacisk na walkę z dzikimi wysypiskami śmieci. Uruchomiliśmy specjalny telefon interwencyjny dla mieszkańców, by móc szybciej i sprawniej reagować na pojawiające się w lasach śmieci. Współpraca przynosi efekt. I choć wiele mamy jeszcze w tej kwestii do zrobienia, to śmieci z lasów znikają szybciej.

W trosce o środowisko naturalne i budżet gminy planujemy termomodernizację szkół. Te inwestycje spowodują, że budynki szkolne będą przyjazne środowisku. Będziemy zużywali mniej energii na ich ogrzanie. Spalimy mniej paliwa grzewczego. Wyemitujemy do atmosfery mniej CO2.

Pracujemy także nad stworzeniem kompleksowego planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Wiązowna. Ten plan pozwoli nam ubiegać się o kolejne dofinansowania i modernizować gminne budynki, a mieszkańcom ułatwi ubieganie się o dofinansowanie na proekologiczne inwestycje w gospodarstwach domowych.

Położyliśmy duży nacisk na edukację ekologiczną. Konkursy ekologiczne i eko-pikniki organizujemy w przedszkolach i szkołach.

To wyróżnienie utwierdza nas w przekonaniu, że obraliśmy właściwy kurs. W kolejnych latach uda nam się zrealizować jeszcze więcej celów, które służą środowisku, a tym samym mieszkańcom. Jesteśmy tego pewni!

Data opublikowania strony: 09/10/2015