mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Gra terenowa “Znajdź bolszewika”. W Gliniance 15 maja

Gra terenowa “Znajdź bolszewika”. W Gliniance 15 maja

Dla upamiętnienia ważnych wydarzeń dla historii Bitwy Warszawskiej i całej wojny polsko-bolszewickiej, które miały miejsce w Gliniance, w ramach tegorocznej Nocy Muzeów, zapraszamy do udziału w Grze Terenowej “Znajdź bolszewika”. Zadaniem każdego zespołu  będzie wcielenie się w rolę żołnierzy Wojska Polskiego sprzed 100 lat, którzy również musieli odnaleźć wielu ukrywających się żołnierzy przeciwnika.

Celem będzie odnalezienie na podstawie otrzymanych materiałów (zadań i wskazówek)    miejsc, gdzie na terenie Glinianki ukryli się żołnierze wrogiej armii oraz potwierdzenie ich odnalezienia, poprzez wpisanie do karty zadań hasła, które poda każdy nich. W rolę żołnierzy Armii Czerwonej wcielą się rekonstruktorzy historyczni.

Aby wziąć udział w grze:

  1. Zbierz zespół (rodzinę i/lub znajomych);
  2. Jeśli chcesz, możesz zarezerwować godzinę startu, aby uniknąć tłoku (19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00) Rezerwacja przez formularz on-line: https://forms.gle/Y9n7vo8PFDkZbnov7. Możesz także przyjść bez wcześniejszego zgłoszenia, ale możliwe, że przy większej liczbie osób, będziesz musiał chwilę zaczekać na swoją kolej.
  3. Przyjdź 15 maja w godz. 18.00-21.00 na miejsce startu Glinianka plac zabaw na ul. Sosnowej.
  4. Weź ze sobą kartkę i długopis.
  5. Rozwiąż zadania i znajdź ukrytych bolszewików.

Wstęp i tło historyczne

W godzinach wieczornych, 17 sierpnia 1920 roku, oddziały wchodzące w skład 62 pułku piechoty zajęły Gliniankę. Około 22.00 Polacy zaatakowani zostali przez silny oddział bolszewicki, skutkiem czego musieli opuścić miejscowość. Mimo szybkiego ściągnięcia w ten rejon kolejnych polskich oddziałów, dopiero nad ranem, po kilku atakach i okrążeniu żołnierzy Armii Czerwonej, udało się Polakom zakończyć walkę zwycięsko. W rejonie dworu Glinianka wzięto do niewoli 783 żołnierzy bolszewickich oraz zdobyto cztery działa i 27 ciężkich karabinów maszynowych. Przez kilka następnych dni, w rejonie Glinianki trwało wyłapywanie rozproszonych w czasie walk żołnierzy bolszewickich. Nazwa miejscowości, wraz z datą bitwy pod Glinianką, umieszczona została na sztandarze 62 pułku piechoty, jako jedno z najważniejszych miejsc, gdzie jednostka ta prowadziła walki.

 

Plakat historycznej gry terenowej "Znajdź bolszewika", która odbędzie się 15 maja w Gliniance.

Data opublikowania strony: 10/05/2021