radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Inauguracja Roku Jubileuszowego OSP

Inauguracja Roku Jubileuszowego OSP

W tym roku dwie jednostki Gminy Wiązowna obchodzą setne urodziny. OSP Wiązowna jest trochę starsza, bo już w grudniu 1916 r. odbyło się zebranie organizacyjne mieszkańców Wiązowny, na którym powołano Komitet Założycielski OSP. W 1917 r. utworzono Zarząd OSP i to ten rok wskazywany jest na początkowy rok jej działania. OSP Glinianka powstała w lipcu 1917 r., po wielkim pożarze w Rzakcie, dzięki inicjatywie m.in. ówczesnego proboszcza Glinieckiej parafii, który z ambony namawiał mieszkańców do utworzenia jednostki.

Sto lat każdej z OSP to długa historia, wiekowa tradycja, a przede wszystkim wiele uratowanych osób, budynków, dobytku. Strażacy to ludzie, którzy dla ratowania życia zapominają o swoim. To prawda. Te słowa na pewno potwierdzą rodziny naszych druhów, żony i mężowie, dzieci, a także rodzice, którzy patrzą na to, jak dorastacie w straży. Dlatego pragniemy aby cały 2017 rok był obchodzony jako Rok Jubileuszowy OSP. Hasłem tego roku jest “100-lecie Naszych Straży obchodzimy z pompą”. Obchody Roku Jubileuszowego to nie tylko liczne wydarzenia kulturalne, ale również zwrócenie uwagi na zawód strażaka, na wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie: odpowiedzialność, dzielność, bohaterstwo, oddanie, męstwo.

Inauguracja Roku Jubileuszowego naszych straży miała miejsce w Woli Karczewskiej 11 lutego, w dniu, w którym obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich trzech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej Gminy, zaproszeni goście, władze gminy, mieszkańcy. Jedną z atrakcji wieczoru było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o tematyce „Najciekawszy plakat uwzględniający wiedzę o numerach alarmowych”. Spłynęło 268 prac konkursowych. Jury w składzie: artyści plastycy współpracujący z GOK: Anna Niedźwiedzka – Jędrzejewska, Małgorzata Wolska – Rzewuska, Joanna Czubak i Grzegorz Kruk, dyrektorzy gminnych jednostek: Mirella Żurawska i Marzena Kopka, naczelnik OSP Wiązowna – Anna Kuzawa oraz Alicja i Marek Purwinowie – prowadzący Galerię WIĘZY wybrało najciekawsze prace konkursowe. Laureaci otrzymali przygotowane specjalnie na tę okazję upominki – także nawiązujące tematycznie do uroczystości m. in. puzzle z wozami strażackimi, książki „Jak Wojtek został Strażakiem”, nawet lalki Barbie w tym dniu wystąpiły w stroju strażaka.

O dobre humory zgromadzonych osób dbał Leszek Benke – aktor filmowy i teatralny, od ponad 30 lat także kabareciarz, komendant Kopydłowskiej straży pożarnej. Występy Leszka Benke, przeplatały dodatkowe atrakcje. Organizatorzy przygotowali ponad 150 pytań z zakresu wiedzy o OSP, na które dzielnie odpowiadali przedstawiciele jedenastu sołectw gminy. W formie konkursowej „Bitwy Sołectw” wyłoniono osobę, która może pochwalić się szczególnym przygotowaniem teoretycznym do tegorocznych obchodów 100-leci OSP. Okazało się, że jest to mieszkanka Malcanowa. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe medale z hasłem obchodów i wygrawerowanymi pompiarzami – symbol Roku Jubileuszowego autorstwa artystki Anny Niedźwieckiej – Jędrzejewskiej.
Zwieńczeniem wieczoru był słodki poczęstunek i urodzinowy tort, który oczywiście pokroili strażacy.

Rok Jubileuszowy OSP to liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i rekreacyjne – na które już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszamy. Najważniejsze z nich to 10 czerwca 100.lecie OSP Wiązowna połączone z  piknikiem Wiązlove i 27 sierpnia 100.lecie OSP Glinianka połączone ze Świętem Sójki Glinieckiej.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Paulina Sokół

Data opublikowania strony: 17/02/2017