radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Jesteśmy patriotami

Jesteśmy patriotami

To była doskonała lekcja historii na świeżym powietrzu. Po raz drugi w naszej gminie piknikiem historycznym uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Po 123 latach zaborów (1795–1918) 11 listopada Polska znów stała się wolna i pojawiła się na mapach Europy.

Dzięki uprzejmości księdza Proboszcza z wiązowskiej parafii na placu przykościelnym gościliśmy grupy rekonstrukcyjne, które rozstawiły swoje obozowiska. Można było zobaczyć różne wojskowe formacje odtwarzające przedwojenne polskie wojsko, jak i formacje radzieckie, niemieckie, oraz wcześniejsze epoki germańską (przeworską) czy rzymską. Rekonstruktorzy z pasją opowiadali o historii swojej epoki oraz prezentowali wyposażenie, sprzęt i inne akcesoria wojskowe. Wszystkiego można było dotknąć i przymierzyć, a nawet zająć stanowisko w okopach. Na pasjonatów kolejnictwa czekała wystawa Ciuchcie Warszawskie, z której mogliśmy dowiedzieć się, że przed wojną były plany poprowadzenia kolei przez naszą gminę.

Zaprezentowana została również wystawa kapliczek i krzyży zlokalizowanych na terenie gminy Wiązowna. Na fotografiach, niektórych już historycznych, mogliśmy przypomnieć sobie jak wyglądały kilka lat temu.

Działania grup rekonstrukcyjnych są, jedną z form bezpośredniego przekazu historycznego, dlatego wraz z Muzeum Wojskowości w Niepołomicach zorganizowaliśmy dla Państwa „II Dzień z historią Gminy Wiązowna”.

Relacja jednego z uczestników „II Dnia z historią Gminy Wiązowna”

Data opublikowania strony: 13/11/2017