bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Koronawirus w Polsce. Sprawy urzędowe załatwiaj on-line

Szary, otworzony laptop. Nad czarną klawiaturą unosi się kobieca ręka
(Foto: pixabay.com)

Niemal wszystkie sprawy urzędowe możecie Państwo załatwić przez internet. Oto krótki przewodnik Ministerstwa Cyfryzacji, który krok po kroku pokazuje, jak to zrobić.

Przede wszystkim do załatwiania spraw urzędowych przez internet potrzebujemy profilu zaufanego (PZ). To tzw. środek identyfikacji elektronicznej. Każdy z nas może mieć tylko jeden profil zaufany – jest on przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL. Profil zaufany jest ważny 3 lata.

https://www.youtube.com/watch?v=5zvWIQ7cLVU

Jak założyć PZ? Sposoby są dwa. W obecnej sytuacji najlepiej to zrobić, korzystając z bankowości elektronicznej. Taką możliwość dają największe polskie banki. Ich listę znajdziecie na stronie www.pz.gov.pl

Drugi sposób na założenie profilu zaufanego to wypełnienie wniosku w internecie, a później potwierdzenie swojego PZ w punkcie potwierdzającym. Takie punkty to m.in. poczty, urzędy gmin czy starostwa. Nie chcemy Was jednak narażać na ryzyko, dlatego – jeśli to możliwe – załóżcie profil przez bankowość elektroniczną. Jeśli nie macie konta, bądźcie cierpliwi – ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi założenie PZ bez konta w banku i wizyty w punkcie potwierdzającym.

Jeśli założyliście już profil zaufany i chcecie zacząć załatwiać online sprawy urzędowe, jest tylko jeden adres, pod który powinniście się udać – na stronę www.GOV.pl. Znajdą tam informacje ze wszystkich ministerstw, ale i wszystkie dostępne e-usługi. Aby ułatwić wyszukiwanie pogrupowano je w kategorie. Można też skorzystać z wyszukiwarki.

A jakie e-usługi (czyli sprawy urzędowe, które można załatwić przez internet) znajdziecie na GOV.PL? Oto tylko kilka przykładów:

Co ważne, każdy kto ma profil zaufany i wejdzie na GOV.pl może też zalogować się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony). To miejsce, w którym znajdziemy nie tylko wszystkie swoje dane, dostęp do e-usług, ale i… nową skrzynkę służącą do wymiany korespondencji z urzędami. Dzięki Mój GOV, aby wysłać pismo do urzędu nie musimy wchodzić na platformę ePUAP.

Więcej informacji na www.GOV.PL

Data opublikowania strony: 17/03/2020