Liczba mieszkańców: 77 (stan na 31.12.2023 r.)
Kod pocztowy: 05-408 Glinianka
Kruszówiec to stara wieś ze składu dóbr Dobrzynieckich herbu Ciołek, założona w XV wieku. Nazwa miejscowości (dawniej Kruszowiec lub Kruszewice) pochodzi od „kruszywa”, materiału wykorzystywanego do zapraw budowlanych czy budowy dróg. Kruszywa pozyskiwanego z tych obszarów używano m.in. w pobliskiej cegielni Lindenfeldów w Woli Duckiej. Wraz z erygowaniem parafii w Gliniance, Kruszówiec został zapisany przez Wawrzyńca Dobrzynieckiego lokalnemu kościołowi.
Pod koniec XVI w. właścicielem wsi był Piotr Wasowski, a pod koniec XVIII wieku ponownie stanowił własność proboszcza z Glinianki -Wawrzyńczewa. Na mapach z okresu międzywojennego wieś Kruszówiec należała do gminy Glinianka, powiatu mińsko-mazowieckiego. Po 1958 r. sołectwo znalazło się w powiecie otwockim, gminie Glinianka, a od 1973 r. należy do gminy Wiązowna.
Współczesny Kruszówiec to niewielka wioska położona na lewym brzegu Świdra. Oddalona jest o 48 km od Warszawy, 32 km od Otwocka i 27 km od Wiązowny. Zabudowa wsi skupiona jest głównie po południowej stronie drogi powiatowej w kierunku na Tarachowiznę, niewielkiej osady nad brzegiem Świdra, istniejącej od 1783 r. Jej nazwa wywodzi się od słowa „tarach”, czyli wykrot, tzn. zagłębienie w ziemi wraz z korzeniami wywróconego drzewa. Znajduje się tu jaz na Świdrze oraz pozostałości młyna wodnego z XIX wieku. Prowadzono tu przez wiele lat hodowlę pstrąga. Obecnie miejscowość zmieniła charakter na letniskowy. To urokliwe miejsce stanowi niewątpliwą atrakcję dla turystów.