Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Kwietniowa sesja Rady Gminy. Zobacz o czym będą decydować radni

Od 1 stycznia 2017 roku zmieniają się przepisy dotycząca transportu publicznego. Zmiany dotyczą m.in. zwrotu kosztów przewoźnikom za bilety ulgowe. To podstawowy warunek, by w autobusach, komunikacji szkolnej i mikrobusach jeżdżących po naszej gminie funkcjonowały bilety ulgowe (nie dotyczy to komunikacji ZTM, tam bilety ulgowe rozliczane są inaczej). Do tej pory przewoźnikom pieniądze zwracał bezpośrednio marszałek województwa. Teraz będzie za to odpowiedzialna m. in.  gmina albo powiat w zależności od tego kto będzie organizował transport na danym terenie.  Żeby móc zwracać pieniądze za bilety ulgowe naszym przewoźnikom, a tym samym zapewnić tańszą komunikację uprawnionym do tego osobom,  musimy stworzyć program transportowy. Taki plan jest teraz tworzony w Powiecie Otwockim, ale wiele wskazuje na to, że zaproponowane przez powiat rozwiązania nie będą optymalne dla naszych mieszkańców. Dlatego na wszelki wypadek przygotowujemy się do stworzenia własnego planu, w który włączą się także sąsiednie gminy. W ten sposób będziemy mogli zapewnić mieszkańcom komunikację ze zniżkami. Na najbliższej sesji radni będą głosowali nad uchwałą, która pozwoli nam stworzyć taki program transportowy. Jednocześnie ciągle negocjujemy z powiatem, by tworzony tam dokument zapewniał dobrą komunikację dla naszych mieszkańców. Działamy dwutorowo tak, żeby  zabezpieczyć nasze interesy.

Inną ważną uchwałą, nad którą będą głosowali radni to uchwała o przyjęciu darowizny przez Gminę Wiązowna od wspólnoty mieszkańców z Duchnowa. Chodzi o budynek biblioteki i świetlicy, w którym funkcjonuje też sklep. Po przejęciu budynku przez gminę możliwy będzie tam remont i dostosowanie obiektu do potrzeb mieszkańców. Sklep zostanie przeniesiony w inne miejsce w Duchnowie.

Także w postaci darowizny Gmina Wiązowna ma zamiar przejąć działki w Czarnówce (149/1) i Michałówku (305/8, 305,17, 306/2). Działki gmina przejmuje nieodpłatnie. Dzięki temu będzie można podnieść bezpieczeństwo na lokalnych drogach.

Radni będą też głosowali nad przesunięciem środków w ramach budżetu. Powstają bowiem plany oświetlenia i monitorowania Parku Centrum w Wiązownie. Na ten cel potrzeba około 90 tysięcy złotych.

Sesja jak zwykle otwarta jest dla mieszkańców. Serdecznie zapraszamy:
26 kwietnia, godz. 16.00,  sala konferencyjna Urzędu Gminy Wiązowna

Data opublikowania strony: 23/04/2016