mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Lekcja patriotyzmu w szkole w Gliniance

Lekcja patriotyzmu w szkole w Gliniance

Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości zorganizowano w naszej szkole 10.11.2015r. Tego dnia w szkole obowiązywał strój galowy i własnoręcznie wykonane kotyliony.

Przygotowane przez uczniów klasy VI a i p. Jadwigę Deszcz przedstawienie „Polsko, Ty moja…” przypomniało smutne czasy niewoli i walkę Polaków z zaborcami. Zebrani w skupieniu wysłuchali fragmentu ,,Etiudy Rewolucyjnej’’ Fryderyka Chopina, której siła porywała Polaków do walki o niepodległość. Młodzi artyści przypomnieli też, co to znaczy w dzisiejszych czasach być patriotą. Podczas uroczystości chór szkolny przygotowany pod kierunkiem p. Anny Pniewskiej i p. Borysa Piotrowskiego wykonał szereg pieśni patriotycznych i żołnierskich, a do wspólnego śpiewu włączali się zebrani uczniowie i nauczyciele.

Wieczorem tego samego dnia uczniowie klasy Va razem z wychowawcą –p. Anną Pniewską- zaprosili rodziców, rodzeństwo i innych krewnych na wieczornicę poświęconą uczczeniu pamięci tego wielkiego narodowego święta. W piękny nastrój wprowadziła wszystkich zebranych uczennica Jagoda Doman, która zagrała na skrzypcach melodię piosenki „ Pierwsza kadrowa”. Zgromadzone rodziny wysłuchały krótkiego montażu słowno – muzycznego w wykonaniu dzieci. A potem wszyscy – dzieci, rodzice, ciocie, kuzyni oraz dyrekcja szkoły w pełnym składzie – wyśpiewali chyba cały repertuar pieśni patriotycznych. Mrok za oknem, zapalone świece, spotkanie w kręgu stworzyły niesamowity nastrój.

11 listopada 2015r. w kościele p.w. św. Wawrzyńca odbyła się msza w intencji Ojczyzny. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe: ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gliniance, Armii Krajowej oraz jednostek OSP z Malcanowa i Glinianki. Po mszy świętej złożono biało-czerwone kwiaty i zapalono znicze przed obeliskiem żołnierzy Armii Krajowej. Znicze zapalono także na miejscowym cmentarzu, gdzie znajduje się mogiła żołnierzy poległych w 1920r. Następnie chór szkoły podstawowej zaśpiewał pieśni patriotyczne: ,,Rotę’’, ,,Przybyli ułani’’, „Pierwszą brygadę”, „Wojenko, wojenko” oraz Hymn Polski. Do wspólnego śpiewania włączyli się uczestnicy mszy świętej, którzy w to świąteczne przedpołudnie przybyli do kościoła.

Po koncercie sprzed kościoła wyruszył II Niepodległościowy Rajd Rowerowy, w którym udział wzięli tatusiowie z dziećmi.

12 listopada odbył się w naszej szkole I Świetlicowy Konkurs Recytatorski Wierszy Patriotycznych. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III. Piękna deklamacja wierszy przez naszych najmłodszych uczniów dopełniła i zamknęła te trzy dni obchodów Święta Niepodległości.

To była wspaniała lekcja patriotyzmu dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Teresa Bąk – dyrektor szkoły, Jadwiga Deszcz – nauczyciel, Anna Pniewska – nauczyciel

Data opublikowania strony: 13/11/2015