Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Mieszkańcy zgłosili prawie 180 wniosków do budżetu

kalkulator, opłaty

Twój pomysł w przyszłorocznym budżecie

W sierpniu i wrześniu ogłosiliśmy nabór wniosków do budżetu. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje tego, co ich zdaniem powinno zostać sfinansowane w 2016 roku z budżetu gminy. Przez dwa miesiące akcji otrzymywaliśmy nawet po 20 wniosków tygodniowo! Większość dotyczyła budowy dróg, ścieżek rowerowych i chodników. Państwa zaangażowanie bardzo nas cieszy!

Wszystkie wnioski zostały opracowane przez urzędników. Sprawdziliśmy, czy prośby mieszkańców mieszczą się w zakresie kompetencji samorządu. Musieliśmy odrzucić  te, których samorząd finansować nie może. Organizacje pozarządowe wnioskowały o większe środki. W niektórych przypadkach nawet o sześć razy większe. Policzyliśmy, że spełnienie wszystkich próśb, które przeszły wstępną weryfikację, kosztowało by budżet gminy kilkanaście milionów złotych. To znacznie więcej niż możemy sobie pozwolić.  Dlatego sprawdzaliśmy wnioski także pod kątem przydatności dla jak największej grupy mieszkańców. Sprawdzaliśmy, które z nich zgodne są ze strategią rozwoju gminy. Wybieraliśmy najpilniejsze i najważniejsze potrzeby.

Część wniosków trafiła do przygotowywanego przez wójta projektu budżetu. O ostatecznym kształcie budżetu zadecydują w grudniu radni. Wtedy będziemy mogli podać dokładne informacje o tym, które z Państwa wniosków zostaną zrealizowane w 2016 roku. Po uchwaleniu budżetu wszyscy, którzy złożyli wniosek zostaną poinformowani o tym, czy znalazł się on w budżecie, czy też nie.

Ale już teraz możemy z całą pewnością powiedzieć, że akcja jest sukcesem, bo w przygotowywanie przyszłorocznego budżetu zaangażowaliśmy setki mieszkańców gminy, którzy zgłaszali pomysły, zbierali podpisy, słowem tworzyli społeczeństwo obywatelskie.

Już dziś bardzo za to dziękujemy!

Data opublikowania strony: 28/10/2015