bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

“Nie tędy droga”. Szykujemy się do walki  

Stowarzyszenie "Nie tędy droga" powołali do życia mieszkańcy gminy Wiązowna
Stowarzyszenie "Nie tędy droga" powołali do życia mieszkańcy gminy Wiązowna (Foto: I. Trzaska)

Kontrowersyjne plany budowy nowej obwodnicy Warszawy i pomysł, aby poprowadzić jej trasę przez tereny gminy Wiązowna, wywołały natychmiastową reakcję mieszkańców. W ciągu zaledwie kilku dni zorganizowali się, stworzyli grupę na portalu społecznościowym i rozpoczęli działania zakrojone na szeroką skalę.

Tylko wspólna mobilizacja mieszkańców i urzędu może pomóc nam w walce z niekorzystną dla nas inwestycją, bo razem możemy więcej! O tym, jakie są plany działania, rozmawiamy z Sylwią Piwowar ze Stowarzyszenia “Nie tędy droga”.

W celu obrony przed planami budowy Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej do życia powołaliście Stowarzyszenie „Nie tędy droga”. Jakie są jego główne cele i priorytety? 

Sylwia Piwowar: Cel jest jeden – powstrzymać budowę obwodnicy w proponowanym przez GDDKiA kształcie. Chcielibyśmy, aby stowarzyszenie było koordynatorem działań, a także przedstawicielem naszej społeczności – to może być przydatne na kolejnych etapach inwestycji. Preferowany wariant czerwony, w naszej opinii – ale także w opinii wielu mieszkańców – jest kompletnie nieprzemyślany. Odnosimy wrażenie, że jego szkic powstał bez uwzględniania istniejących już dróg. Jeżeli plany zostałyby wdrożone, przez gminę Wiązowna przechodziłyby dwie obwodnice – obwodnica Warszawy oraz OAW. Ciężko tu znaleźć logikę. Kiedy pod koniec stycznia GDDKiA przedstawiła swoje plany, natychmiast zdecydowaliśmy, że musimy zakasać rękawy i brać się do roboty. Nie możemy czekać na łut szczęścia. Musimy ochronić integralność naszej gminy, nie pozwolić na niszczenie i tak już topniejących w okolicy terenach zielonych. Trzeba pamiętać, że gmina Wiązowna to miejsce wypoczynku tysięcy osób, także tych z gmin ościennych i stolicy. Dodatkowo tak planowana inwestycja pozbawiłaby domów wielu mieszkańców. Nasza społeczność jest bardzo zżyta, wiele nas łączy i nie możemy dopuścić, aby to wszystko zostało zaprzepaszczone.  

Jakie kroki już podjęliście? Jakie kolejne działania macie – w najbliższych i tych dalszych – planach?  

SP: Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tym, jak wiele udało nam się zrobić w ciągu zaledwie dwóch tygodni. W trakcie finalizowania jest rejestracja Stowarzyszenia „Nie tędy droga”. Rozpoczęliśmy akcję informacyjną wśród naszych mieszkańców, gmin sąsiadujących i przyjaciół naszych terenów. Uważamy, że dostęp do informacji i sprawna komunikacja to podstawa. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mieszkańcy korzystają z portali społecznościowych. Dlatego też błyskawicznie przygotowane zostały ulotki, które trafiły do skrzynek. W wielu miejscach pojawiły się także plakaty informacyjne. Nawiązaliśmy współpracę z urzędem gminy i przedstawicielami samorządu. Powstał profil na FB. Jednocześnie uruchomiliśmy stronę internetową www.nietedydroga.pl, na której będzie można znaleźć istotne dokumenty, mapy, informacje o pracach i naszych inicjatywach. Ostatnio na FB powstał też fanpage stowarzyszenia. Trzeba tu koniecznie podkreślić, że dotychczasowe zaangażowanie mieszkańców jest absolutnie nieocenione. Niespotykana jest energia, z jaką nasi sąsiedzi włączają się do wspólnych prac. Widząc determinację naszych mieszkańców, jesteśmy przekonani, że na efekty tych pomysłów nie trzeba będzie długo czekać.  

Czy zamierzacie podjąć współpracę z innym działaczami i organizacjami z gmin ościennych, które również nie są zachwycone pomysłem GDDKiA?  

SP: Zdecydowanie jesteśmy otwarci na wszelkie alianse. W ostatnich dniach staraliśmy się dotrzeć do przedstawicieli Otwocka, Karczewa, Dębego Wielkiego. Z tego powodu zmieniliśmy też nazwę naszego profilu na FB i rozszerzyliśmy ją, dołączając nowe miejscowości. Nie od dziś wiadomo, że w grupie leży siła. Mamy nadzieję, że współpraca z gminami, którym również zagraża budowa “wariantu czerwonego” będzie przebiegała na różnych platformach – samorządu lokalnego i mieszkańców. Jednym słowem – szukamy sprzymierzeńców. Jednocześnie docieramy do tych mieszkańców w Polsce, których dotknęły podobne projekty. Chcemy się dowiedzieć, jak wyglądał cały proces inwestycyjny, z jakimi problemami się mierzyli. Co było najtrudniejsze do pokonania. To dopiero początek drogi i warto się do niej rzetelnie przygotować.

Cały wywiad będzie dostępny w marcowym numerze “Powiązań”, do pobrania ze strony tuwiazowna.pl z zakładki: Gmina Wiązowna/Powiązania

Więcej na ten temat Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej można przeczytać w tekstach: Budowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Preferowane warianty niekorzystne dla gminy!, Projekt CPK i Prognoza oddziaływania na środowisko. Przeanalizowaliśmy dokumenty oraz Centralny Port Komunikacyjny. Trwają konsultacje, można składać uwagi

O szczegółach inwestycji pisaliśmy w poprzednim numerze “Powiązań”. Numer można przeczytać w formie elektronicznej w serwisie tuwiazowna.pl w zakładce: Gmina Wiązowna/Powiązania. Aktualne informacje o inwestycji publikujemy na stronie głównej tuwiazowna.pl oraz w na profilu facebookowym Gminy Wiązowna.

Do Państwa dyspozycji są także nasi urzędnicy, którzy na bieżąco śledzą postęp projektu. Można się z nimi skontaktować pod nr tel. 22 512 58 16 lub pisząc na e-mail: s.burbicki@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 24/02/2021