Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Nietypowe wybory samorządowe

21 października, tak jak w całej Polsce, tak i u nas odbędą się wybory samorządowe do rady gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego i na wójta. W naszej gminie będą one jednak dość nietypowe.

Wybory wójta
Zgodnie z ordynacją wyborczą komitety wyborcze miały czas do 26 września, by zgłosić swoich kandydatów na wójta. W wyznaczonym terminie na terenie naszej gminy swojego kandydata zarejestrować może tylko Komitet Wyborczy Wyborców Janusza Budnego. Zgodnie z prawem w takiej sytuacji Gminna Komisja Wyborcza ogłasza dodatkowy pięciodniowy termin, na kolejne zgłoszenia. Mimo dodatkowego czasu żaden inny komitet nie będzie mógł zgłosić na terenie naszej gminy kandydata na wójta. Ordynacja wyborcza zakłada, że w takim wypadku głosować będziemy w systemie tak/nie. To oznacza, że na karcie do głosowania na wójta znajdziemy tylko jedno nazwisko. Wyborcy będą mogli udzielić kandydatowi poparcie (zaznaczając „tak”) lub nie udzielić tego poparcia (zaznaczając „nie”). Jeśli więcej niż połowa głosujących zaznaczy „tak” kandydat, obejmie urząd wójta. Jeśli przeważy opcja „nie”, nowego wójta wskaże nowa rada gminy. Kandydat zostanie wójtem, jeśli poprze go ponad połowa radnych.

Wybory do Rady Gminy
W dziewięciu okręgach wyborczych w naszej gminie zgłoszono tylko po jednym kandydacie na radnego. To oznacza, że w tych okręgach nie będziemy głosowali w wyborach do Rady Gminy. Zgłoszeni kandydaci z automatu zostaną zaprzysiężeni w kolejnej kadencji samorządu. Już dziś możemy powiedzieć, że w nowej Radzie Gminy znajdzie się:
Jacek Kardas – Okręg Nr 1 – Zakręt
Andrzej Cholewa – Okręg Nr 2- Izabela, Michałówek
Marzena Dach – Okręg Nr 3 -Majdan w tym Zagórze
Robert Dąbrowski – Okręg Nr 4 – Góraszka, Stefanówka
Leszek Sobota – Okręg Nr 5 – Boryszew, Duchnów
Renata Falińska – Okręg Nr 6 – Kąck, Pęclin
Mariola Kublik – Okręg Nr 7 – Osiedle Parkowe, Wiązowna Gminna
Bogumiła Majewska – Okręg Nr 8 – Wiązowna Kościelna (część)
Rafał Nejman – Okręg Nr 10 – Emów, Radiówek
W pozostałych okręgach wybory do Rady Gminy odbędą się normalnie.

Wybory do Rady Powiatu i Sejmiku Województwa Mazowieckiego
W tych wyborach nic się nie zmienia. Tak jak zwykle zagłosujemy na jednego kandydata do rady powiatu i jednego do sejmiku wojewódzkiego.

Mimo nadzwyczajnej sytuacji zachęcamy Państwa do czynnego udziału w wyborach. Nie jest dla nas bez znaczenia, kto zasiądzie w radzie powiatu i w sejmiku wojewódzkim. W obu miejscach ważą się także losy naszej gminy. Oba ciała decydują o zadaniach, które będą lub nierealizowane w naszej gminie. Dzielą pieniądze. Jeśli uznamy, że nie ma sensu iść do wyborów, bo jest tylko jeden kandydat na wójta, a w wielu okręgach tylko jeden kandydat na radnego, może się okazać, że mieszkańcy sąsiednich gmin, przy większej frekwencji, sami wybiorą radnych powiatowych i do sejmiku. Ich kandydaci zdobędą więcej głosów. A wtedy nasz interes nie będzie tam reprezentowany. Nie rezygnujmy zatem z tych wyborów. Idźmy głosować. To nasze prawo i obowiązek.

Jeśli nie wiesz, czy możesz głosować, zadzwoń do nas – sprawdzimy, czy jesteś wpisany do rejestru wyborców. Informacji udzieli Agnieszka Kijowska – pok. 006, tel. 22 512 58 36, e-mail: a.kijowska@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 01/10/2018