Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Nowa linia L50. Zmiana tras 720, 722 i 730

Na niebiskim tle biał litera T w białch nawiasach
Na terenie gminy Wiązowna od maja funkcjonuje nowa - szósta już linia autobusowa (Foto: WTP)

Od 1 maja rusza nowa linia L50 na trasie Kąck – Duchnów – Boryszew – Stefanówka – Wiązowna – Emów – Józefów. Wraca także linia L22, która będzie kursować z Wiązowny przez Radiówek do Otwocka. Zmianie ulegną trasy i rozkłady jazdy autobusów linii 720, 722 i 730.

Od 1 maja Warszawski Transport Publiczny wznawia kursowanie linii L22 na trasie Wiązowna: Urząd Gminy Wiązowna – Lubelska – wschodnia droga serwisowa wzdłuż trasy S17 – Osiedle Radiówek – wschodnia droga serwisowa wzdłuż trasy S17 – ul. Żeromskiego – Otwock: ul. Żeromskiego – ul. Filipowicza – ul. Andriollego – ul. Powstańców Warszawy – ul. Orla – ul. Orla (powrót: ul. Orla – ul.  Andriollego). WTP planuje 26 kursów w dni zwykłe, 11 kursów w soboty i siedem kursów w niedziele i święta. Wznowienie kursowania linii L22 jest dużym udogodnieniem dla mieszkańców naszej gminy podróżujących do Otwocka z uwagi na fakt, iż obecnie linia 722 na tej trasie jeździła z częstotliwością 14 kursów dziennie w dni powszednie.

Nowa linia L50 będzie kursować na trasie: Kąck: pętla autobusowa przy ul. Majowej (przy skrzyżowaniu z ul. Partyzantów) – ul. Majowa –  ul. Malownicza – Duchnów: ul. Wspólna – Boryszew: ul. Żurawia – Stefanówka: ul. Żurawia – Wiązowna: ul. Boryszewska – ul. Lubelska – Emów: ul. Wiązowska (planowane przystanki przy ul. Nadwiślańczyków) – dalej do stacji PKP Józefów i po terenie Józefowa.

Co ważne, przystanki zaplanowane w Emowie zostaną oddane do użytku po 16 maja. Do tego czasu będą odwołane. Autobusy będą podjeżdżały na przystanki w dni powszednie co 30 minut w szczycie (kursy wydłużone co 60 minut w szczycie) w dni powszednie, co 60 minut w międzyszczycie oraz co 90 minut w soboty i dni świąteczne. Więcej na temat nowej linii można znaleźć w materiale: Nowa linia autobusowa Kąck – Józefów. Rusza od 1 maja

Linia 722 zmienia swój przebieg. Od 1 maja będzie kursować na trasie: Warszawa: pętla autobusowa ul. Wiatraczna – … – Wiązowna: ul. Lubelska – wschodnia jezdnia boczna trasy S17 – ul. Rajska (wiadukt nad trasą S17) – zachodnia jezdnia boczna trasy S17 – Osiedle Radiówek.

W przypadku przystanku autobusowego w Radiówku zmieni się jego nazwa z Radiówek 03 na Os. Radiówek 01. Dodatkowo w wybranych kursach linia 722 wykonywać będzie podjazdy do przystanku Zagórze – Sanatorium 01.

W przypadku linii 730 zlikwidowane zostają podjazdy do przystanku Zagórze -Sanatorium 01. Szczegółowe rozkłady jazdy wszystkich wymienionych linii znajduje się na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego: https://www.wtp.waw.pl/rozklady-jazdy/

Z początkiem maja ruszają prace budowlane na ul. Kościelnej w Wiązownie (więcej na ten temat w tekście: Rusza remont na ul. Kościelnej w Wiązownie. Zmiana trasy linii 720). Przez dwa miesiące zmieni się trasa linii 720. Autobusy pojadą objazdem z pominięciem przystanków: Szkolna, Pęclińska, Projektowana i Spokojna. Linia poprowadzona zostanie drogą serwisową wzdłuż trasy oS17 i powróci na trasę na ul. Rajską w Żanecinie. W ramach nowego przebiegu trasy wykorzystane zostaną przystanki: Sportowa, Gródek i Radiówek. Autobus będzie kursował według specjalnego rozkładu jazdy. Można go sprawdzić na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego w zakładce: Rozkłady, połączenia.

Ceny biletów

Co ważne, że autobusy linii “L” czyli kursujące w naszej gminie (L20, L22, L48 i L50) jeżdżą w strefie 2. Z uwagi na inny zakres obowiązujących biletów, wyróżniają się malowaniem koloru granatowego. Obsługujący je przewoźnicy emitują bilety, ale honorują też wybrane bilety ZTM: 90-dniowe, 30-dniowe, dobowe, 3-dniowe, weekendowe, weekendowe grupowe, bilet seniora i bilety dla dzieci z rodzin posiadających troje dzieci. W tych autobusach honorowane są wszystkie uprawnienia do przejazdów ulgowych i bezpłatnych obowiązujące w pojazdach WTP.

Ceny biletów na liniach lokalnych dla pasażerów nieposiadających biletu ZTM (do nabycia u kierowcy autobusu linii L) to:

  1. bilet jednorazowy pełnopłatny – 3,00 zł;
  2. bilet jednorazowy ulgowy (50%) – 1,50 zł;
  3. bilet miesięczny pełnopłatny – 66,00 zł;
  4. bilet miesięczny ulgowy (50%) – 33,00 zł.

Powyższe kwoty zostały ustalone z Miastem Otwock i Miastem Józefów, które przyjęły identyczną taryfę. Dzięki takiemu działaniu ujednolicono ceny biletów linii lokalnych na terenie Gminy Wiązowna, Miasta Józefów i Miasta Otwock.

Przypominamy, że samorząd Gminy Wiązowna dopłaca mieszkańcom do biletów ZTM, którzy korzystają z 2 stref biletowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w zakładce: Załatw Sprawę w urzędzie/warszawa+ dopłaty do biletów

Więcej informacji na temat transportu na terenie gminy Wiązowna udziela Karol Bronikowski, Wydział Spraw Społecznych, tel. 22 512 58 38, e-mail: k.bronikowski@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 29/04/2022