Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Nowy e-dowód. Już dostępny w naszym urzędzie

Dowód osobisty
Wniosek o dowód możesz złożyć elektronicznie tylko do 6 listopada (Foto: Adobe Stock)

Po krótkiej przerwie technicznej, związanej z wdrożeniem e-dowodów, można już składać wnioski o nowy dowód osobisty. Wszystkie dokumenty, wydane na podstawie wniosków złożonych po 4 marca br., będą posiadały warstwę elektroniczną, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip.

E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo dzięki warstwie elektronicznej można będzie używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. E-dowód umożliwia m. in.:

  • logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty),
  • elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu),
  • korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.

E-dowód wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Jeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać.

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna.

Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną będzie można składać:

  1. w dowolnym urzędzie gminy niezależnie od adresu zameldowania, w tym w naszym USC codziennie w godz. 8-16 (zdjęcie do dokumentu wykonujemy bezpłatnie na miejscu),
  2. przez internet (więcej informacji na: www.obywatel.gov.pl).

Od 4 marca zmienił się dotychczasowy formularz wniosku  o wydanie dowodu osobistego. Został on poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/e-dowod

Więcej informacji na temat wymiany dokumentów udziela Agnieszka Kijowska – zastępca kierownika USC, pok. 006, tel. 22 512 58 36, e-mail: a.kijowska@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 05/03/2019