Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Nowy pomysł na konsultacje społeczne

List otwarty Wójta Gminy Wiązowna

25 lat samorządu to nie tylko okazja do świętowania. To także okazja do tego, by zaproponować Państwu większy udział w podejmowaniu decyzji dotyczących nas wszystkich. Dlatego zaproponowałem Radzie Gminy Wiązowna podjęcie uchwały o zmianie sposobu przeprowadzania konsultacji społecznych na terenie naszej gminy. Zależy mi bardzo na tym, by zarządzać gminą w oparciu o silny mandat społeczny i przekonanie, że decyzje, które podejmujemy, mają Państwa poparcie. Urząd i urzędnicy otwarci na potrzeby mieszkańców to jeden z podstawowych celów, jakie sobie wyznaczyłem.

Zmiany w sposobie przeprowadzania konsultacji społecznych mają przede wszystkim ułatwić ten proces i dlatego proponuję, m.in. żeby konsultacje ogłaszać już na wniosek 50ciu mieszkańców, a nie jak jest teraz 5% mieszkańców (tj. ponad 450 osób), którzy mają czynne prawo wyborcze. Proponuję też, żeby konsultacje ogłaszać na wniosek sołtysa i rady sołeckiej bądź zarządu osiedla. Zadajemy sobie trud wybierania tych przedstawicieli, dajmy więc im narzędzia do wpływania na rzeczywistość i dbania o nasze interesy. Chcę, by konsultacje mogły być ogłoszone także na wniosek 3 organizacji pozarządowych, bo opinia tych, którzy pracują pro bono bardzo się dla mnie liczy.

I wreszcie sam sposób przeprowadzania konsultacji. Chciałbym, by były one jak najprostsze. Chcę wykorzystać do tego, oprócz dotychczasowych metod, także Internet i internetowe formularze sondażowe. Chciałbym, byśmy w ramach konsultacji spotykali się na warsztatach, na których będziemy mogli nie tylko wyrazić swoją opinię, ale także rozmawiać z ekspertami z danej dziedziny.

Zależy mi na tym, by konsultacje były jak najszersze, jak najprostsze i dawały możliwie największą wiedzę. Tak, byśmy wspólnie mądrze podejmowali decyzje. I by strategiczne decyzje Rady Gminy i moje nie zaskakiwały mieszkańców.

Na terenie naszej gminy zdarzało się, że konsultacje ogłaszane były niemal „po fakcie”. Chce skończyć z tą praktyką, dlatego w projekcie uchwały, który przedłożę radnym do procedowania, zawarłem zapis, który zobowiązuje nas do ogłaszania konsultacji na wstępnym etapie planowania inwestycji, a nie wtedy, gdy np. wydane są już na nią pieniądze.

Zmiana sposobu przeprowadzania konsultacji społecznych wymaga od nas zapytania Państwa o opinie w tej sprawie jeszcze w starym systemie. Zachęcam do zajęcia stanowiska. Szczegółowe zapisy nowej uchwały, obwieszczenie o konsultacjach i formularze konsultacyjne  znajdą Państwo w załącznikach pod tekstem. Jeśli zmienimy tę uchwałę, po jej uprawomocnieniu konsultacje będą znacznie prostsze i przejrzyste. A Państwa głos będzie dla mnie i dla radnych czytelnym drogowskazem, który pozwoli sprawnie zarządzać gminą zgodnie z Państwa oczekiwaniami.

Świętujmy razem 25lecie samorządu i zmieniajmy go na lepsze!

Z poważaniem

Janusz Budny
Wójt Gminy Wiązowna

Obwieszczenie Wójta
Projekt uchwały ws. konsultacji
Formularz interaktywny
Formularz

uzupełnienie informacji:

Informujemy, że konsultacje społeczne o których mowa wyżej zostały zakończone. Protokół z konsultacji do pobrania pod tekstem.

Data opublikowania strony: 29/06/2015