mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Obchody Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej w bibliotekach

Obchody Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej w bibliotekach

2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który ustanowiono w celu promowania literatury i grafiki dziecięcej oraz inspirowania najmłodszych czytelników do sięgania po książki. Dzień ten ustanowiono w dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, którego baśnie są znane dzieciom na całym świecie.

Z tej okazji 4 i 5 kwietnia w Bibliotece Publicznej  w Wiązownie oraz w Filiach w Gliniance i Duchnowie gościliśmy Łukasza Wierzbickiego – redaktora, autora  podróżniczych książek dla dzieci, z zamiłowania podróżnika, który z pasją i talentem aktorskim niezwykle fascynująco poprowadził spotkania na podstawie swoich książek.
Na spotkanie do biblioteki w Wiązownie przybyli uczniowie trzech klasy V z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego,  do Glinianki zostały zaproszone dwie klasy trzecie ze Szkoły Podstawowej ,  natomiast do Duchnowa przyjechały dzieci z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego  z Zakrętu oraz ze Szkoły Podstawowej z Malcanowa. a także miejscowi czytelnicy.

W spotkaniach w sumie wzięło udział ponad  200 osób.
Na spotkaniach dowiedzieliśmy się jak autor  rozpoczął swoją przygodę z pisaniem książek. Otóż pierwszą książkę  napisał w wieku 6 lat, tym samym udowodnił,  że marzenia się spełniają. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki, które zostały opublikowane w książce pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”.
Na podstawie zebranych reportaży powstała książka dla dzieci  pt „Afryka Kazika”.

Autor przedstawił prezentacją multimedialną dzięki której uczestnicy spotkania poznali niezwykłego podróżnika, który w latach trzydziestych przemierzył Afrykę na rowerze. Opisał jego niebezpieczne przygody, spotkania z egzotyczną przyrodą i mieszkańcami.
Następnie opowiadał dzieciom o niedźwiedziu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom z Armii Andersa od kwietnia 1942 roku do listopada 1947. Zaprezentował archiwalne zdjęcia oraz krótki film przedstawiający zabawę misia z żołnierzami. Opowieść o misiu Wojtku została opisana w książce pt. „Dziadek Niedźwiadek. Historia prawdziwa”.

Serdecznie dziękujemy Łukaszowi Wierzbickiemu za wspaniale spędzony czas oraz ogromną dawkę humoru i pozytywnej energii. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania. Większość książek naszego gościa jest dostępna w naszych placówkach, więc zachęcamy do lektury.

Info z tukontakt: Marzena Kopka

Data opublikowania strony: 08/04/2016