mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Obowiązek mieszkańca. Tabliczka z nazwą i numerem na budynku

Obowiązek mieszkańca. Tabliczka z nazwą i numerem na budynku

Niebiesko-biała tabliczka z napisem Wiązowna, ulia Lubelska 59
Umieszczenie tabliczki z nazwą ulicy i numerem to obowiązek właściciela posesji (Foto: WŚiN)

Tabliczka z nazwą ulicy i numerem budynku to ogromne ułatwienie. Sprawia, że łatwiej jest odnaleźć naszą posesję – listonoszowi, kurierowi czy osobie, która po raz pierwszy do nas przyjeżdża. Właściwe oznakowanie budynku to również nasz obowiązek wynikający z prawa.

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. na terenie całego kraju odbędzie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Obowiązkiem spisowym objęte zostaną m.in. mieszkania, budynki, hotele, pensjonaty i inne tego typu obiekty. Mając na uwadze nadchodzący spis powszechny, jak również codzienne obowiązki wynikające z prawa, nasza gmina na bieżąco uzupełnia oraz aktualizuje numerację porządkową.

Zwracamy się z prośbą do tych mieszkańców naszej gminy, którzy jeszcze tego nie zrobili, o umieszczenie tabliczki z numerem porządkowym w widocznym miejscu na frontowej ścianie budynku. Nie może być ona zasłonięta, powinna też być dobrze oświetlona, by umożliwić identyfikację odpowiedniej nieruchomości również w nocy. Jeśli zaś nasz dom znajduje się w głębi ogrodzonej posesji, mamy obowiązek umieszczenia tabliczki również na ogrodzeniu. Jeżeli ktoś nie posiada takiej tabliczki, powinien jak najszybciej zamówić ją.

Konieczność posiadania tabliczki z numerem domu reguluje polskie prawo, a konkretnie – ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne (z dnia 17 maja 1989 roku. Zgodnie z art. 47b. ust. 1). Zgodnie z przepisami: „Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru”.

W przypadku domów jednorodzinnych obowiązek umieszczenia tabliczki spoczywa na jego właścicielu. Oznaczenie budynku przebiega na nasz koszt i mamy na to trzydzieści dni od momentu nadania naszej nieruchomości numeru porządkowego przez gminę.

Więcej informacji na ten temat udziela Sylwia Stachurska – Wydział Środowiska i Nieruchomości, tel. 22 512 58 22, e-mail: s.stachurska@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 29/12/2020