bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Od Wiązowny do Glinianki. Pierwszy szlak rowerowy gotowy

W gminie Wiązowna zakończyły się prace związane z budową pierwszego z ośmiu nowych szlaków rowerowych. Projekt „Wybieram rower i wiązowskie szlaki rowerowe” został zrealizowany w ramach konkursu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Blisko 18-kilometrowy szlak „Centralny” przebiega przez obszar „Natura 2000” w pobliżu rezerwatów przyrody w dolinie rzek – Świdra i Mieni. Podobnie jak szlaki, które powstaną w kolejnych latach, pierwszy odcinek prowadzi drogami asfaltowymi, gruntowymi oraz miejscami – przez leśne dukty. Trasa została oznakowana i wyposażona w drogowskazy, znaki drogowe i metalowe słupki. W przyszłości planowany jest zakup ławek, stojaków na rowery oraz koszy na śmieci. Szlak jest przystosowany zarówno dla doświadczonych kolarzy, jak i amatorów „dwóch kółek”, rodzin z dziećmi czy seniorów.

Rozpoczęcie budowy szlaków wynika ze strategii naszej gminy, odpowiadającej na rosnące zainteresowanie zdrowym trybem życia, alternatywnymi środkami transportu oraz turystyką weekendową wśród mieszkańców i gości spoza regionu. W planowaniu tras rowerowych zależało nam na ich zlokalizowaniu na terenie lub w bliskim sąsiedztwie lokalnej flory i fauny, w tym pomników przyrody oraz infrastruktury do ćwiczeń na świeżym powietrzu, np. siłowni plenerowych. Kilkuletni projekt, który rozpoczęliśmy dzięki wsparciu PSE, ma także ważny walor edukacyjny. Dzięki wytyczeniu kilkudziesięciu kilometrów przyszłych tras możemy zachęcić mieszkańców do wycieczek krajoznawczych w dalsze regiony naszej gminy i zainteresować ich jej bogatą historią – mówi Janusz Budny, wójt Gminy Wiązowna.

 

 

Trasa pierwszego szlaku rowerowego:  WIĄZOWNA GMINNY PARK CENTRUM – ul. Lubelska – ul. Kościelna – ul. Pęclińska – ul. Projektowana – PIEKŁO – ul. Spokojna – ŻANĘCIN – ul. Rajska – ul. Olszowa – ul. Gościniec – PĘCLIN – ul. Zamkowa – ul. Radosna – ul. Wierzbowa – ul. Majowa – KĄCK – ul. Partyzantów – droga leśna – PORĘBY – GLINIANKA – ul. Polna – ul. Wawrzyniecka – ul. Napoleońska – GLINIANKA IZBA REGIONALNA.

W kolejnych latach planowana jest budowa siedmiu pozostałych szlaków: „Północnego” – z Zagórza do Kącka (ponad 15 km), „Nadświdrzańskiego” z Wiązowny do Glinianki (ponad 22 km), „Partyzanckiego” z Kopek do Kącka (ok. 8 km), „Od dworu do dworu” dookoła Glinianki, „Duchnowskiego łącznika” z Wiązowny do Duchnowa (ponad 6 km), „Umocnień Przedmościa Warszawy” z Józefowa do Starej Miłosnej (ok. 19 km) oraz „Michałowskiego łącznika” na terenie Michałówka (ok. 1 km). Trasy wytyczył krajoznawca i Radny Powiatu Otwockiego – Paweł AJDACKI we współpracy z otwockim oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Centrum Informacji Turystycznej. Koncepcja szlaku była konsultowana z mieszkańcami i rowerzystami. Projekt zrealizowano przy udziale oddziału „Mazowsze” PTTK i Zakładu Gospodarki Komunalnej z Wiązowny.

Pierwszy etap projektu „Wybieram rower i wiązowskie szlaki rowerowe” został sfinansowany ze środków Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w ramach konkursu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie”. Jego celem było wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu w gminach, na których terenie jest zlokalizowana lub budowana infrastruktura przesyłowa. Na terenie gminy Wiązowna PSE realizują projekt budowy linii 400 kV relacji Kozienice-Miłosna. Inwestycja ma zapewnić niezawodne wyprowadzenie mocy z Elektrowni Kozienice oraz zwiększyć pewność dostaw energii w północno-wschodniej i centralnej Polsce. Więcej informacji o działalności organizatora konkursu dostępnych jest na stronie raport.pse.pl.

Data opublikowania strony: 06/12/2019