Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Odsłonięcie tablicy w Porębach

Takiej uroczystości i tylu znakomitych gości, pocztów sztandarowych w Porębach jeszcze nie było. W rocznicę wydarzenia na kapliczce w Porębach została odsłonięta tablica, upamiętniającą potyczkę powstańczą oddziału 300 partyzantów pod dowództwem płk. Ziemomysła Kuczyka z wojskiem rosyjskim 3 marca 1863 r. W ceremonii wzięli udział mieszkańcy miejscowości, wójt gminy, sekretarz, radni, sołtysi, Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechici”, proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca w Gliniance Krzysztof Krzesiński, Poczty Sztandarowe ze szkół naszej Gminy, a także przedstawiciele placówek oświatowych.

Podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku wielu polskich żołnierzy poniosło klęskę w heroicznej walce o wolność naszej ojczyzny. Walki odbywały się również na terenie naszej gminy. Dlatego jesteśmy zobowiązani pamiętać o tych wydarzeniach, by na zawsze zapamiętać potyczkę powstańczą, która 153 lata temu, 3 marca miała miejsce na ziemi glinieckiej.

Mamy nadzieję, że ten gest przyczyni się do choćby niewielkiego wzrostu zainteresowania wydarzeniami historycznymi mającymi miejsce na terenie Gminy Wiązowna i nie tylko. Jesteśmy to winni naszym przodkom. Dbałość o pamięć tamtych wydarzeń jest istotnym elementem naszej kultury. Dlatego serdecznie  dziękujemy inicjatorom – radnej Irenie Nowak i sołtys Bożenie Brewczyńskiej oraz całej lokalnej społeczności. Liczymy na to, że w tym miejscu, doglądanym przez Państwa, będziemy co roku świadkami  uroczystości podtrzymujących  pamięć o największym powstaniu w dziejach Polski – powiedział wójt gminy.

Po uroczystości można było ogrzać się przy ognisku zorganizowanym przez panią sołtys, mieszkańców  i Wydział Spraw Społecznych Urzędu Gminy. Goście zostali poczęstowani kiełbaskami, które sami piekli. Można było spróbować miejscowego przysmaku jakim są “sójki” , a także pysznego ciasta upieczonego przez miejscowe gospodynie.

Data opublikowania strony: 05/03/2016