radio button mapa button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Ogólnopolskie Forum Dwujęzyczności w Zakręcie

Ogólnopolskie Forum Dwujęzyczności w Zakręcie

Od 9 do10 lutego, w Zakręcie, odbyło się Ogólnopolskie Forum „Dwujęzyczność w Polsce: Kierunek – Wspólny Model”. Organizatorem wydarzenia były Dwujęzyczne Szkoły i Przedszkola Smart School i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dwujęzyczności „Bilinguis”. Tegoroczne seminarium zostało objęte patronatem merytorycznym przez Instytut Badań Edukacyjnych, główną jednostkę badawczą MEN.

Seminarium skupiło się na popularyzacji idei nauczania dwujęzycznego w naszym kraju. Uczestniczyli w nim dyrektorzy i nauczyciele szkół z całej Polski i zaproszeni pracownicy naukowi związani z tym zagadnieniem.

Forum otworzyli Artur Stępniak oraz Agnieszka Macek. Artur Stępniak to Przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dwujęzyczności „Bilinguis”, dyrektor Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Smart School w Zamościu. Natomiast wykład inauguracyjny dotyczący kompetencji w kształceniu dwujęzycznym poprowadziła dr hab. Magdalena Olpińska-Szkiełko (pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa).

Jednym z celów seminarium było opracowanie minimalnych ram strukturalno-programowych, jakie powinna spełniać placówka dwujęzyczna. W efekcie dyskusji panelowych uczestników, powstał list otwarty kierowany do Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczący regulacji kwestii prawnych dwujęzyczności w Polsce.

Uczestnicy konferencji odwiedzili Dwujęzyczną Szkołę Podstawowej Smart School w Zakręcie i mieli możliwość obserwacji prowadzonych zajęć.
Dzięki Dyrektor szkoły Kingi Gołdanowskiej Smart School, to prężnie rozwijająca się placówka niepubliczna. W pracy z dziećmi wykorzystuje najnowsze zdobycze dydaktyki.

Uczestnicy mogli przenieść się także na żywo do zamojskiego Smart School, skąd transmitowana była dla nich lekcja prowadzona dwujęzycznie w klasie VI szkoły podstawowej.

Podczas wystąpienia zamykającego zjazd, założyciel i współwłaściciel sieci ogólnopolskiej Dwujęzycznych Szkół i Przedszkoli (a niebawem także żłobków) Smart School, Agnieszka Macek, poświęciła dużo uwagi nowoczesnej metodologii zarządzania w oświacie oraz kreowaniu i rozwojowi marki – na przykładzie Smart School.

III Forum Dwujęzyczności było pierwszym z cyklu wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim zaplanowanych na ten wyjątkowy i przełomowy rok w polskiej oświacie.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Paweł Sawracki

Data opublikowania strony: 20/02/2017