Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

„Oświetlić Gminę Wiązowna”. Kończymy wymianę starych lamp

Mężczyzna na czerwony wysięgniku naprawia lampę uliczną
Nowoczesne oświetlenie to bezpieczeństwo i oszczędności (Foto: Adobe Stock)

Projekt „Oświetlić Gminę Wiązowna” już na półmetku. Kończymy wymianę lamp sodowych na LED. Wkrótce przyjdzie czas na budowę nowego oświetlenia. Dzięki rozbudowie całego systemu będziemy mogli poczuć się bezpieczniej.

Do realizacji tego ambitnego i jedynego w swoim rodzaju projektu wybraliśmy sprawdzoną formułę PPP, czyli Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Jego celem jest nie tylko poprawa stanu technicznego i rozbudowa infrastruktury oświetleniowej na terenie gminy, ale przede wszystkim obniżenie zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie kosztów utrzymania oświetlenia.

Wykonawca prac, firma ECM ENERGIA S.A., wymienia stare lampy sodowe na nowe energooszczędne LED. Jest już gotowy projekt budowy nowych odcinków w miejscach, gdzie jeszcze nie ma oświetlenia. Prace ruszą pod koniec roku. Ich efektem będzie 4 447 szt. nowoczesnych latarni ulicznych typu LED oraz wdrożony system sterowania, który w przyszłości posłuży również do zarządzania innymi systemami, np. monitoringiem wizyjnym. Pomimo dodatkowej rozbudowy oświetlenia, zużycie energii elektrycznej po modernizacji spadnie o około 36% w stosunku do obecnego zużycia.

Zależało nam również na tym, aby dostosować projekt oświetlenia do aktualnych oraz przyszłych potrzeb tak, aby w jak największym stopniu spełnić oczekiwania mieszkańców oraz aby nie oświetlać niezamieszkałych i znikomo użytkowanych ciągów komunikacyjnych. Dzięki inteligentnemu systemowi sterowania oświetleniem można ograniczać zużycie energii, np. przez dostosowanie intensywności światła do warunków pogodowych, oświetlenia zewnętrznego czy natężenia ruchu. Wdrażane elastyczne rozwiązania pozwalają na dostosowanie poziomu oświetlenia drogi do rzeczywistych potrzeb. Dzięki temu na przykład rzadko uczęszczane drogi oświetlane będą wtedy, gdy pojawi się na nich pieszy. System zarządzania oświetleniem pozwala na pełną kontrolę i monitoring pracy nawet pojedynczego punktu świetlnego.

Firma ECM ENERGIA S.A. pozyska finansowanie niezbędne do wykonania prac projektowych oraz robót budowlanych i następnie przez 10 lat będzie utrzymywać i zarządzać oświetleniem ulicznym na naszym terenie. Po zakończeniu i odbiorze etapu inwestycji, będziemy spłacać wynagrodzenie wykonawcy w miesięcznych ratach. Jednocześnie kontrolować będziemy wypełnianie przez partnera obowiązków wynikających z umowy oraz osiągnięcia zadeklarowanych w ofercie poziomów oszczędności w zużyciu energii. Całkowite wynagrodzenie wykonawcy wyniesie 32 841 426,60 zł.

Więcej informacji na temat inwestycji udzielają pracownicy Wydziału Inwestycyjnego, tel. 22 512 58 60, e-mail: urząd@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 13/09/2023