bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Nowy Duchnowski Dom Kultury. Zapraszamy na uroczyste otwarcie

Mieszkańcy Duchnowa i okolic także doczekali się swojej nowej świetlicy. Blisko 318 m2,sala widowiskowa na 110 osób, do tego dwa pomieszczenia do pracy warsztatowej, w pełni wyposażona kuchnia i najnowocześniejsza w gminie filia biblioteki – tak będzie wyglądał Duchnowski Dom Kultury. Już w sobotę 29 kwietnia zapraszamy wszystkich mieszkańców na uroczyste otwarcie naszego nowego obiektu.

Połączenie funkcji świetlicy i filii biblioteki w jednym budynku wymagało większej powierzchni niż mają standardowe budynki świetlic, które budujemy na terenie gminy od kilku lat. Dlatego budynek w Duchnowie różni się od nich już na pierwszy rzut oka.  

To ważna inwestycja, kolejny krok na drodze, którą wyznaczyliśmy sobie kilka lat temu – mówi Janusz Budny, Wójt Gminy Wiązowna. – Chcieliśmy zrewitalizować świetlice i konsekwentnie co roku oddajemy nowe budynki do użytku. Ten w Duchnowie jest wyjątkowy i jestem przekonany, że stanie się on ważny nie tylko dla mieszkańców samego sołectwa, ale i całej okolicy, podobnie jak stało się to z Domem Kultury Nad Świdrem” w Woli Karczewskiej. 

Budynek, w którym mieściła się dotąd świetlica dla Duchnowa, służył od lat 80. Już dawno stał się za mały i niewygodny dla sporego sołectwa, a przebudowa starego budynku była nieopłacalna finansowo. Całkowity koszt budowy DDK to ponad 4,2 mln zł, w tym 750 tys. zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.   

W listopadzie 2021 r. podpisaliśmy umowę z wykonawcą – firmą E.R.A. SERVICE. W marcu 2022 r. stały już ściany. W maju pojawił się dach i rozpoczęto prace w środku. W sierpniu wykonawca przystąpił do prac wykończeniowych. Do końca grudnia zakończono prace budowlane i powstała największa z wybudowanych dotychczas świetlic na terenie gminy Wiązowna. Jest wyposażona w podstawowe instalacje techniczne (centralne ogrzewanie, woda, kanalizacja, gaz, prąd, Internet), a także w system nawiewno-wywiewnej wentylacji mechanicznej, monitoring wizyjny (umożliwiający bieżący podgląd otoczenia budynku) oraz rejestrację zapisu z kamer zewnętrznych, instalację alarmową i instalację fotowoltaiczną. Jest też pompa ciepła. 

Na terenie wokół powstały drogi wewnętrzne, chodniki i nawierzchnie utwardzone z kostki betonowej. Wokół budynku późną wiosną pojawi się zieleń – trawniki, drzewa i krzewy. Na tyłach powstanie też plac zabaw dla dzieci wraz z siłownią plenerową. Na ten cel pieniądze przeznaczyli mieszkańcy Duchnowa z dedykowanego funduszu sołeckiego. Dostaniemy też dotację z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2023 – „Mazowsze dla sołectw 2023”. 

Nasi mieszkańcy już mają pierwsze pomysły na to, co będzie się działo w ich świetlicy. Chcą założyć lokalny teatr czy organizować dni „Historii dla pokoleń”, w czasie których starsi mieszkańcy będą opowiadać młodszym o tym, jak to kiedyś u nas było. Zamierzają również przywrócić do życia Koło Gospodyń Wiejskich, ale w wydaniu damsko-męskim.  

Przez lata, w naszej świadomości pokutowało przekonanie, że w sołectwach mieszkańcy nie mają gdzie się spotkać, że nasza infrastruktura lokalna jest w kiepskiej kondycji. To się sukcesywnie zmienia – mówi Janusz Budny. – W najbliższych tygodniach Gminny Ośrodek Kultury uruchomi program finansowania dzielności kulturalnej w sołectwach. Program partycypacyjny i sprawiedliwy, który będzie pozwalał mieszkańcom w dużej mierze samodzielnie decydować o tym, jaka działalność będzie prowadzona na ich terenie. Duchnowski Dom Kultury będzie doskonałą przestrzenią do wykorzystywania tego potencjału.

Już w najbliższy piątek 28 kwietnia (od godz. 16.00 – wstęp za zaproszeniem, do otrzymania w Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna i jej filiach) oraz sobotę 29 kwietnia (wstęp wolny) zapraszamy wszystkich mieszkańców na otwarcie Duchnowskiego Domu Kultury (ul. Wspólna 157). W piątek zaplanowane są uroczystości oficjalne, a także m.in. koncert chopinowski. Sobotnie wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00. Przygotowaliśmy na to sobotnie popołudnie sporo atrakcji. Będą animacje dla dzieci i spotkania z postaciami z bajek. O godz. 18.00 zapłonie ognisko, przy którym będziemy piec pyszne kiełbaski. O godz. 19.00 zobaczymy pokazy tańca przygotowane przez Szkołę Tańca Fast-Step. O godz. 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna z DJ-em.

Logo Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych

Radny Leszek Sobota

Leszek Sobota, radny Gminy Wiązowna

Mieszkańcy Duchnowa bardzo się cieszą, iż dobiegła końca budowa tak długo wyczekiwanego Duchnowskiego Domu Kultury. By obiekt mógł powstać, konieczne było pozyskanie nieruchomości, na której budynek miał zostać posadowiony. Działka oraz dawny sklep, w którym znajdowała się świetlica oraz filia biblioteki, należały do „Duchnowskiej wspólnoty gruntowej”. W tym miejscu chcę podziękować za determinację, zaangażowanie i zaufanie, jakim członkowie oraz zarząd wspólnoty obdarzyli Urząd Gminy Wiązowna na czele z wójtem i przekazali nieruchomość na rzecz gminy.

Przeprowadzono konsultacje społeczne oraz warsztaty, by poznać oczekiwania mieszkańców i przygotować koncepcję DDK. Dzięki przychylności koleżanek i kolegów z Rady Gminy Wiązowna oraz konsekwentnym działaniom urzędu opracowano projekt, a dzięki zaangażowaniu pracowników urzędu, gmina uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 750 tys. zł – na budowę obiektu.

Cieszę się, iż ta „wyboista droga”, rozpoczęta w 2015 r.: negocjacje z „Duchnowską Wspólnotą Gruntową”, pozyskanie nieruchomości, przeprowadzenie konsultacji, przygotowanie koncepcji i projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę, pozyskanie dofinansowania, rozstrzygnięcie przetargów, negatywne czynniki zewnętrzne powodujące wzrost kosztów robót budowlanych, odbiory budowlane – dobiega końca.

Dzięki determinacji, zaangażowaniu, wykazaniu zrozumienia wielu osób mieszkańcy Duchnowa już od maja będą mogli się cieszyć z nowego, unikatowego w skali naszej gminy Duchnowskiego Domu Kultury z filią biblioteki. Będzie on miejscem spotkań społeczności lokalnej, rozwoju zainteresowań i talentów naszych mieszkańców.

Na koniec pragnę podziękować: wójtowi gminy za konsekwentną realizację obietnic, koleżankom i kolegom z Rady za zrozumienie i przychylność, członkom i zarządowi „Duchnowskiej wspólnoty gruntowej” za zaufanie, mieszkańcom na czele z sołtys za zaangażowanie, cierpliwość i zrozumienie, pracownikom urzędu za zaangażowanie, wykonawcom za włożony trud i wielu innym niewymienionym z nazwiska osobom, które przyczyniły się do powstania naszej świetlicy. Jestem dumny, że mogę z Państwem współpracować przy tworzeniu takich przedsięwzięć, jak Duchnowski Dom Kultury.

Data opublikowania strony: 25/04/2023