Połączenie funkcji świetlicy i filii biblioteki w jednym budynku wymagało większej powierzchni niż mają standardowe budynki świetlic, które budujemy na terenie gminy od kilku lat. Dlatego budynek w Duchnowie różni się od nich już na pierwszy rzut oka.
– To ważna inwestycja, kolejny krok na drodze, którą wyznaczyliśmy sobie kilka lat temu – mówi Janusz Budny, Wójt Gminy Wiązowna. – Chcieliśmy zrewitalizować świetlice i konsekwentnie co roku oddajemy nowe budynki do użytku. Ten w Duchnowie jest wyjątkowy i jestem przekonany, że stanie się on ważny nie tylko dla mieszkańców samego sołectwa, ale i całej okolicy, podobnie jak stało się to z Domem Kultury „Nad Świdrem” w Woli Karczewskiej.
Budynek, w którym mieściła się dotąd świetlica dla Duchnowa, służył od lat 80. Już dawno stał się za mały i niewygodny dla sporego sołectwa, a przebudowa starego budynku była nieopłacalna finansowo. Całkowity koszt budowy DDK to ponad 4,2 mln zł, w tym 750 tys. zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
W listopadzie 2021 r. podpisaliśmy umowę z wykonawcą – firmą E.R.A. SERVICE. W marcu 2022 r. stały już ściany. W maju pojawił się dach i rozpoczęto prace w środku. W sierpniu wykonawca przystąpił do prac wykończeniowych. Do końca grudnia zakończono prace budowlane i powstała największa z wybudowanych dotychczas świetlic na terenie gminy Wiązowna. Jest wyposażona w podstawowe instalacje techniczne (centralne ogrzewanie, woda, kanalizacja, gaz, prąd, Internet), a także w system nawiewno-wywiewnej wentylacji mechanicznej, monitoring wizyjny (umożliwiający bieżący podgląd otoczenia budynku) oraz rejestrację zapisu z kamer zewnętrznych, instalację alarmową i instalację fotowoltaiczną. Jest też pompa ciepła.
Na terenie wokół powstały drogi wewnętrzne, chodniki i nawierzchnie utwardzone z kostki betonowej. Wokół budynku późną wiosną pojawi się zieleń – trawniki, drzewa i krzewy. Na tyłach powstanie też plac zabaw dla dzieci wraz z siłownią plenerową. Na ten cel pieniądze przeznaczyli mieszkańcy Duchnowa z dedykowanego funduszu sołeckiego. Dostaniemy też dotację z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2023 – „Mazowsze dla sołectw 2023”.
Nasi mieszkańcy już mają pierwsze pomysły na to, co będzie się działo w ich świetlicy. Chcą założyć lokalny teatr czy organizować dni „Historii dla pokoleń”, w czasie których starsi mieszkańcy będą opowiadać młodszym o tym, jak to kiedyś u nas było. Zamierzają również przywrócić do życia Koło Gospodyń Wiejskich, ale w wydaniu damsko-męskim.
– Przez lata, w naszej świadomości pokutowało przekonanie, że w sołectwach mieszkańcy nie mają gdzie się spotkać, że nasza infrastruktura lokalna jest w kiepskiej kondycji. To się sukcesywnie zmienia – mówi Janusz Budny. – W najbliższych tygodniach Gminny Ośrodek Kultury uruchomi program finansowania dzielności kulturalnej w sołectwach. Program partycypacyjny i sprawiedliwy, który będzie pozwalał mieszkańcom w dużej mierze samodzielnie decydować o tym, jaka działalność będzie prowadzona na ich terenie. Duchnowski Dom Kultury będzie doskonałą przestrzenią do wykorzystywania tego potencjału.
Już w najbliższy piątek 28 kwietnia (od godz. 16.00 – wstęp za zaproszeniem, do otrzymania w Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna i jej filiach) oraz sobotę 29 kwietnia (wstęp wolny) zapraszamy wszystkich mieszkańców na otwarcie Duchnowskiego Domu Kultury (ul. Wspólna 157). W piątek zaplanowane są uroczystości oficjalne, a także m.in. koncert chopinowski. Sobotnie wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00. Przygotowaliśmy na to sobotnie popołudnie sporo atrakcji. Będą animacje dla dzieci i spotkania z postaciami z bajek. O godz. 18.00 zapłonie ognisko, przy którym będziemy piec pyszne kiełbaski. O godz. 19.00 zobaczymy pokazy tańca przygotowane przez Szkołę Tańca Fast-Step. O godz. 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna z DJ-em.