Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.
Choroba może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:
- psy – występuje niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia;
- koty – odnotowuje się podobne objawy jak u psów, przy czym zwierzęta chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn;
- zwierzęta dzikie – głównym objawem jest utrata wrodzonego lęku. Występuje także agresja przejawiająca się atakami na zwierzęta domowe, gospodarskie i ludzi. Dodatkowo, u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników.
Zwierzęta domowe należy wyprowadzać na spacer na smyczy. Nie wchodzimy z nimi do lasu. Jeśli macie Państwo zwierzęta hodowlane trzeba również sprawdzić, czy gospodarstwo rolne jest zabezpieczone przed możliwością wtargnięcia dzikich zwierząt.
Obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić zwierzę w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Na terenie gminy Wiązowna szczepień przeciwko wściekliźnie dokonują Ludomir Bętkowski oraz Dariusz Gałązka, lekarze weterynarii z Gabinetu Weterynaryjnego POLI-VET s.c. (ul. Boryszewska 2). Informacje na ten temat można uzyskać pod nr tel. 22 789 01 23 oraz 604 472 994 lub 505 695 510.
Informacje o podejrzeniu zarażenia wścieklizną prosimy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Otwocku pod nr tel. 22 779 25 26 lub 604 472 994.