Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Pawilon Kultury w Wiązownie ma nową stronę. Przez nią zapiszesz się na zajęcia

Czarne tło. Napis: pawilon kultury. Rzeźba głowy mężczyzny w niebiesko-różowym kolorze.
Poprzez nową stronę Pawilonu Kultury można zapisać się na zajęcia (Foto: screen/Pawilon Kultury)

W nowy sezon 2023/24 Pawilon Kultury w Wiązownie wchodzi z zupełnie nową ofertą. Zaprosił do współpracy blisko czterdziestu instruktorów, trenerów, specjalistów z różnych dziedzin. Wszystko po to, by stworzyć wyjątkowy dom kultury. Miejsce pełne inspirujących zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pawilon odpalił też swoją nową stronę. Znajdziecie na niej aktualności oraz możecie poprzez nią zapisać się na wybrane zajęcia.

Pawilon stworzył osiem głównych sekcji, czyli Pawilon: muzyki, ruchu, nauki, rzemiosła, teatru, tańca, sztuki i trzeciego wieku. W każdej z sekcji znajdziesz różne zajęcia – odpowiednie dla różnych grup wiekowych. To najszersza oferta w historii ośrodka kultury w Wiązownie. Pierwsze, ale nieostatnie słowo w nowej odsłonie Pawilonu. 

 Teraz wiele zależy od Was – mówi Bartłomiej Cabaj, odpowiedzialny w Pawilonie za stworzenie nowej oferty. – Nasza oferta będzie się zmieniała zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkańców. Będziemy ją kształtowali wnikliwie, słuchając opinii. To, na czym zależało nam na starcie, to bogaty wybór nowoczesnych zajęć, które mogą inspirować mieszkańców. Współczesny dom kultury powinien, w naszym przekonaniu, oferować więcej niż tradycyjne zajęcia plastyczne czy taneczne. W Pawilonie Kultury chcemy eksperymentować z elektroniką, chemią i fizyką. Chcemy uczyć programowania, ale z drugiej strony marzy nam się powrót do podstawowych warsztatów stolarskich. Projektując nasz nowy repertuar zajęć, szukałem instruktorów i trenerów, którzy mają autorski pomysł na poprowadzenie warsztatów. W efekcie mamy czterdzieści nowych osób, które wraz z nami, ekipą Pawilonu, od września będzie budować atmosferę tego miejsca.

Wszystkie zajęcia startują od 18 września. I do końca miesiąca są bezpłatne. To czas dla Ciebie, żeby przyjść i spróbować! Pawilon uruchomił nową stronę internetową: www.pawilonkultury.pl. To przyjazne użytkownikom miejsce, w którym można sprawdzić, co przygotował i zarejestrować się w internetowym systemie rezerwacyjnym.

Od października wszystkie opłaty będą pobierane właśnie w nim. Jeśli potrzebujesz pomocy – dzwoń śmiało. Pawilon czeka na Ciebie pod numerem telefonu: 22 180 00 41 i e-mailem: biuro@pawilonkultury.pl.

WYKAZ ZAJĘĆ W PAWILONIE KULTURY W SEZONIE 2023/2024

 

PAWILON SZTUKI

Digital painting – czyli przetwarzanie klasycznych technik rysunkowych i malarskich na media cyfrowe.

Jedna z najbardziej przyszłościowych dziedzin sztuki, rzeczywistość projektantów gier, filmów, seriali oraz reklam. Zajęcia łączą praktyczne i przydatne umiejętności z przyjemnością kreowania. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość na kształt oraz kolor, a także umiejętności analityczne. Uczestnicy dowiedzą się jak korzystać z programów cyfrowych, poznają zasady projektowania postaci, ich otoczenia, a nawet sekwencji animacyjnych, dzięki którym kreacja własnych światów i historii stanie się możliwa.

cena: 300 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: młodzież 11-14 lat

 • środa, godz. 16.00 – 19.00

Sekcja Plastyczna

Zajęcia poszerzające wyobraźnię dzieci poprzez poznawanie kolorów, faktur, kształtów – tak, aby zapewnić różnorodne bodźce zmysłowe: wzrokowe, dotykowe, a nawet słuchowe.

Ważnym aspektem jest rozwój umiejętności pracy zespołowej, wspólnego działania i dzielenia się. Wszystko oczywiście poprzez zabawę, aby jak najpełniej rozwijać kreatywność dzieci i pozwalać im poznawać otaczający je świat, a zarazem opisywać go. Na zajęciach nie zabraknie technik malarskich, wycinanek, kolaży, plasteliny i innych.

prowadząca: Joanna Załęska
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci 5-10 lat

 • piątek, godz. 16.00 – 17.00

Kreatywne Pisanie

Przyjemność z pisania. Przyjemność z tworzenia.

Od krótkiej formy literackiej, przez adaptację sceniczną, do scenariusza filmowego. W ramach zajęć każda/każdy napisze opowiadanie, które stanie się punktem wyjścia do tworzenia scenariusza dla teatru, a następnie filmu. Dzięki podróży przez kolejne formy uczestnicy kursu będą mogli nie tylko poznać podstawy pisania opowiadania, dramatu i tworzenia scenariusza do pracy z kamerą, ale także przyjrzeć się jak zmienia się język i narzędzia, którymi dysponujemy, zależnie od medium na którym się koncentrujemy.

prowadząca: Agata Koszulińska
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: młodzież 11-15 lat

 • wtorek, godz. 17.00 – 19.00

Kurs Rysunku

Zajęcia mające na celu poszerzenie wyobraźni, a zarazem zdolności patrzenia i komponowania, a następnie przenoszenia tych aspektów na papier, płótno czy inne medium.

Będziemy ćwiczyć rysowanie/malowanie z natury: postać, portret, martwa natura oraz pejzaż, a więc proporcje, światłocień, perspektywa malarska. Zajęcia można traktować jako rozwijanie swojej pasji, ale też jako przygotowanie do szkoły plastycznej (portfolio, teczka). Podczas spotkań istotne będzie indywidualne podejście i empatia, szacunek do wrażliwości każdego uczestnika i całej grupy, otwartość w zadawaniu pytań, wyrażanie własnego zdania czy proponowanie swoich pomysłów.

prowadząca: Joanna Załęska
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: młodzież 11-15 lat

 • piątek, godz. 17.30 – 20.30

PAWILON TEATRU

Sekcja Impro

Spotkania wokół zespołowych i twórczych gier i zabaw.

Z rozmów i działań dziecięcego zespołu wyniknie temat spektaklu i dobrane do niego środki formalne. Zajęcia o ekspresji emocji, o umiejętnościach dialogowania, o układaniu własnych historii oraz o formach muzycznych i plastycznych. Rozwijające wyobraźnię, pewność siebie, uważność oraz umiejętności komunikacyjne. W wyniku warsztatu powstanie spektakl, którego twórcami – aktorami, reżyserami, dramaturgami, wokalistami, tancerzami, choreografami i muzykami – będą sami uczestnicy. Istotą wspólnej pracy będzie komunikacja skoncentrowana na potrzebach oraz działania partycypacyjne.

prowadząca: Judyta Berłowska
cena: 160 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież 8-11 lat

 • wtorek, godz. 16.00 – 18.00

Teatr Młodzieżowy

Zajęcia oparte na umiejętnościach intra- i interpersonalnych oraz rozwijaniu kreatywności i swobody twórczych wypowiedzi.

Uczestnicy będą używać narzędzi storytellingu, gier impro, rozczytywania różnorodnych tekstów dramatycznych oraz działań fizycznych. Będą pracować nad wymową, świadomością ciała, tekstem, budową postaci, nad scenami dialogowymi. Poznają narzędzia teatru psychologicznego i język teatru formalnego. Efektem warsztatów będzie spektakl, o którego temacie oraz kształcie współdecydować będą uczestnicy. Szczególnie istotne będzie stworzenie przestrzeni do rozwoju wyobraźni.

prowadząca: Judyta Berłowska
cena: 160 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: młodzież 12-17 lat

 • wtorek, godz. 18.00 – 21.00

Teatr Dziecięcy

Wcielanie się w role, praca nad tekstem, choreografią i piosenkami – podczas zająć teatralnych uczestnicy dobrze się bawią, ale poznają też trud i satysfakcję z działania w grupie.

Każdy występ jest okazją do świętowania tego, co udało się wspólnie osiągnąć dzięki wytrwałości. Grupa teatralna przygotowuje głównie bajki muzyczne: w 2022 roku – „Czarodziejski Młyn” (Alina i Jerzy Afanasjew), wiosną 2023 ruszyły próby do spektaklu „Król Bul” (Katarzyna Lengren, muz. Stanisław Syrewicz).

prowadzący: Anna Darewska i Artur Niedziółka
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci 7-10 lat

 • poniedziałek, godz. 17.30 – 18.30

PAWILON MUZYKI

Produkcja Muzyczna

Indywidualne zajęcia z produkcji muzycznej polegające na tworzeniu muzyki poprzez program z samplami instrumentów wirtualnych.

Poznając rytm i harmonię muzyczną uczestnicy nauczą się układać sekwencje tak, by powstał z nich utwór. W programie zajęć znajduje się miedzy innymi teoria muzyki czy tworzenie bitów. Uczestnicy będą również nagrywać melodie na instrumentach (klawiatura sterująca, gitara, głos itp.) które wykorzystają w swoich utworach.

*zajęcia indywidualne 60 min.
*obowiązkowy własny komputer

prowadzący: Marcin Żmudziński / Arkadiusz Grochowski
cena: 300 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: młodzież od 11 lat

 • środa – zajęcia indywidualne 60 min., godz. 15.00 – 21.00

Pianino

Zajęciach gry na instrumencie, podczas których uwaga jest zwracana przede wszystkim na: technikę gry (oraz prawidłową postawę przy instrumencie), właściwą pracę całego aparatu gry, opanowanie środków technicznych niezbędnych w grze, znajomość notacji muzycznej i praktyczną umiejętność  zastosowania bogatego zestawu środków służących interpretacji muzycznej. Uczniowie zaznajomią się z formami muzycznymi oraz twórczością kompozytorów. Dowiedzą się jak powstaje dźwięk, jak jest zbudowane i jak działa pianino.

prowadzący: Wojciech Buda
cena: 240 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież od 6 lat

 • poniedziałek – zajęcia indywidualne 45 min., godz. 15.00 – 21.00
 • wtorek – zajęcia indywidualne 45 min., godz. 15.00 – 21.00

Gitara

Indywidualne zajęcia gry na gitarze z programem dostosowanym do możliwości każdego z uczestników.

Celem zajęć jest nabycie umiejętności czytania nut, znajomości dźwięków i rytmów oraz osiąganie kolejnych poziomów zaawansowania w grze na gitarze. Zajęcia wspierają również prawidłowy rozwój psychofizyczny uczniów. Zajęcia prowadzone przez basistę, muzyka sesyjnego, absolwenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Pedagoga, nauczyciela muzyki, aktywny muzyka koncertującego w Polsce i za granicą.

prowadzący: Dariusz Świtalski
cena: 300 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież od lat 6

 • poniedziałek – zajęcia indywidualne 45 min., godz. 14.30 – 20.30
 • wtorek – zajęcia indywidualne 45 min., godz. 14.30 – 20.30

Chór

Zajęcia wokalne lokalnego, reaktywowanego zespołu chóralnego – Mienia River.

Regularne spotkania, podczas których uczestnicy będą pracować nad rozwijaniem i profesjonalizacją swoich umiejętności pod okiem dyrygenta i kompozytora. Podczas prób, oprócz nauki, będzie również przygotowywany repertuar koncertów grupy. Osoby zainteresowane dołączeniem do zespołu zostaną zaproszone na wstępne przesłuchanie.

Projekt realizowany w ramach zadania Voucher Kultury Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023.

prowadzący: Jakub Kaczmarek
cena: spotkania w ramach projektu Voucher Kultury są ofertą bezpłatną
kategoria wiekowa: dorośli

 • wtorek, godz. 19.00 – 21.00
 • sobota, godz. 09.00 – 11.00

Wokal

Zajęcia dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć bądź kontynuować swoją przygodę wokalną.

Na zajęciach uczestnicy będą doskonalić umiejętności związane m.in. z podpieraniem dźwięków na różnej wysokości, przechodzeniem między rejestrami wokalnymi, domykalnością strun głosowych, intonacją, nośnością dźwięku, opracowaniem repertuaru, śpiewem z instruktorem przy pianinie. Dowiedzą się wszystkiego na temat prawidłowej emisji głosu. Celem zajęć jest przygotowanie uczestników do udziału w konkursach wokalnych i festiwalach piosenki. Spotkania odbywają się indywidualnie.

prowadząca: Katarzyna Sasimowska
cena: 400 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież od 6 lat

 • poniedziałek – zajęcia indywidualne 45 min., godz. 15.00 – 21.00
 • środa – zajęcia indywidualne 45 min., godz. 16.00 – 21.00
 • czwartek – zajęcia indywidualne 45 min., godz. 16.00 – 21.00

Młodzieżowa Sekcja Wokalna

Spotkania dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz szkół średnich.

W repertuarze: praca nad muzyką musicalową, rockową, gospel i innych opracowaniach, które znajdą się w kręgu zainteresowań uczestników. Studium piosenki chóralnej i solowej zostanie opatrzone w scenki, które ostatecznie będą częścią finałowego spektaklu muzycznego.

prowadzący: Jakub Kaczmarek
cena: 240 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: młodzież od 12 lat

 • wtorek, godz. 16.30 – 18.30
 • czwartek, godz. 15.30 – 17.30

PAWILON TAŃCA

Taniec Współczesny

Taniec współczesny pozwala zajrzeć głębiej w ciało i jego potrzeby.

Pomaga mięśniom rozluźnić się i wzmocnić. Daje ujście emocjom i pozwala na naturalną, indywidualną ekspresję. Ciężar ciała, niekojarzący się w naszej kulturze pozytywnie, na zajęciach będzie bardzo mile widziany. Zostanie wykorzystany do upłynniania ruchu, a z pomocą przyjdzie też praca z oddechem. Charakterystyczny dla tańca współczesnego floorwork zmieni codzienne ułożenie uczestników względem podłogi z prostopadłego na równoległe! To wspaniała, ogólnorozwojowa technika przynosząca przyjemność od pierwszej lekcji.

prowadząca: Karolina Rentflejsz
cena: 160 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dorośli

 • poniedziałek, godz. 20.00 – 21.30

Taniec Musicalowy

Zajęcia łączące w sobie naukę jazzu, tańca  współczesnego, ale też każdego innego, który wpisze się w barwny i szalony świat muzyki musicalowej.

Rozgrzewkowa i techniczna część lekcji będzie przygotowywać ciało do tego, co może wydarzyć się w choreografii – a może wydarzyć się wszystko! Od szalonych numerów rewiowych, przez układy upiorne i złowieszcze, aż do lirycznych opowieści o miłości. To wszystko podbite zadaniami aktorskimi i pracą z partnerem, a w finałowym etapie –  kostiumem. Każde zajęcia zakończone obowiązkowym rozciąganiem.

prowadząca: Karolina Rentflejsz
cena: 160 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież 9-17 lat

 • poniedziałek, godz. 19.00- 20.00

Taniec Show Dance

Styl tańca łączący w sobie różne style taneczne  m.in. taniec nowoczesny, jazz, modern, latino.

Oprócz techniki, bardzo ważny jest wyraz artystyczny i umiejętność opowiadania ruchem historii, przekazywania emocji tak, aby zaskoczyć widza. Zajęcia są niezwykle ekspresyjne, kształtują umiejętność artystycznego wyrażania siebie, a także pamięć ruchową i koordynację. Dzięki swojej różnorodności Show Dance to nie tylko nauka kroków, ale przede wszystkim doskonała zabawa.

prowadząca: Nadine Kinczel
cena: 120 zł / miesiąc / grupa początkująca
240 zł / miesiąc / grupa zaawansowana / 2x w tygodniu
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież

 • środa, godz. 17.00 – 18.00 – grupa początkująca
 • środa, 18:00 – 19:00 – grupa zaawansowana
 • piątek, godz. 17:00 – 18:00 – grupa zaawansowana

Latino Solo Ladies

Nauka tańców latynoamerykańskich dla kobiet solo (salsa, samba, rumba, bachata).

Autorskie układy grupowe oraz indywidualne choreografie do wybranych nagrań. Zajęcia prowadzone przez instruktorkę – zawodową tancerką z międzynarodową klasą taneczną, która ma doświadczenie w nauczaniu tańców latynoamerykańskich oraz odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Kurs tańca zakończony występem na pokazach okolicznościowych organizowanych przez Szkołę Tańca Fast Step.

prowadząca: Nadine Kinczel
cena: 160 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dorośli

 • środa, godz. 19.00 – 20.00

Kurs Tańca Towarzyskiego Dla Par

Nauka tańca towarzyskiego dla dorosłych (m.in. salsa, disco-samba, rumba, cha-cha, tango, walc).

Pary w tajniki tańca wprowadzi instruktorka – zawodowa tancerka z międzynarodową klasą taneczną, która ma doświadczenie w nauczaniu tańców latynoamerykańskich i standardowych oraz odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.

prowadząca: Nadine Kinczel
cena: 160 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dorośli

 • środa, godz. 20.00 – 21.00

Balet

Zajęcia z baletu dla dzieci opierają się na poprawieniu gibkości ciała, nauczaniu nawyków ruchowych, doskonaleniu umiejętności improwizacji tanecznej.

Wszystko pod okiem profesjonalnej tancerki pracującej na co dzień z dziećmi, która prowadząc zajęcia w świetnej atmosferze przygotuje początkujące baletnice do pokazów i występów.

prowadząca: Diana Surman
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci 5-10 lat

 • środa, godz. 16.00 -17.00

Hip-Hop

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych stylów tanecznych wśród młodzieży.

Zajęcia łączą różne miejskie style uliczne takie jak: locking, popping czy funk, które wykorzystywane są w budowaniu spektakularnych i niepowtarzalnych choreografii w tym bardzo dynamicznym i energetycznym stylu tańca. Wymagają dużej sprawności, jednocześnie wszechstronnie rozwijają tancerki i tancerzy.

prowadząca: Kinga Budek
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: młodzież 11-17 lat

 • piątek, godz. 18.30 – 19.30

PAWILON NAUKI

Elektronika – Analogowa i Cyfrowa Arduino

Kondensator, rezystor, tranzystor, prawo Ohma – co to właściwie jest?

Podczas warsztatów omówimy i wyjaśnimy wszystkie podstawowe pojęcia związane z elektroniką. Pokażemy jak prawidłowo posługiwać się narzędziami elektroników, takimi jak lutownica czy miernik. W drugiej części kursu uczestnicy zaprogramują mikrokontrolery, bazując na niezwykle popularnym systemie Arduino. Zestaw ten pozwala na programowanie mikrokontrolerów w języku C++, bez konieczności poznawania ich szczegółowej budowy.

cena: 300 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież 9-15 lat

 • środa, godz. 18.30 – 20.00

Młodzi Naukowcy

Czy wiedzielibyśmy, że kubek trzymany w ręce jest biały, gdybyśmy go nie widzieli?

Dzieci uczą się ścisłych przedmiotów z książek. A gdyby spróbować inaczej? Na zajęciach pokażemy, że chociażby zrzucenie widelca na podłogę to już fizyka, a chromatografii nie trzeba robić w specjalnych aparaturach. Damy możliwość zrozumienia tych skomplikowanych procesów przez eksperymenty, analizowanie i doświadczenia. Uczestnicy będą mieli okazję przeprowadzić analizę napięcia powierzchniowego wody, pobawić się w mikrobiologia i wyhodować swoje własne bakterie, czy też zbudować swoją własną wyrzutnię samolotów.

prowadząca: Marta Sado
cena: 160 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci 7-10 lat

 • poniedziałek, godz. 16.00 – 17.00

Edukido

Zajęciach konstrukcyjne, na których dzieci poznają otaczający ich świat, dowiedzą się m.in.: czy kolejką linową można przejechać się tylko w górach? Skąd bierze się deszcz? Jak powstaje czekolada? Jak szybko jeżdżą samochody napędzane wiatrem?

Wszystko według autorskich scenariuszy EDUKIDO. Następnie utrwalą poznane informacje poprzez zbudowanie zadanej konstrukcji z klocków LEGO. Budowanie zwykle odbywa się bez instrukcji, co pobudza kreatywność uczestników. Zabawa z klockami pozytywnie wpływa na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i wyobraźni przestrzennej. Jest też wsparciem integracji sensorycznej oraz umożliwia ćwiczenia motoryki małej, co przydaje się później np. przy nauce pisania.

prowadząca: Agnieszka Hernik
cena: 160 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci 5-7 lat

 • poniedziałek, godz. 17.30 – 18.30

Programowanie Junior + Ozoboty

Programowanie Junior to zajęcia z podstaw programowania dla najmłodszych dzieci – stanowią doskonałe wprowadzenie do cyfrowego świata komputerów, gier, a nawet robotów.

Zajęcia z programowania Junior mają formę warsztatów, na których przekazujemy nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim rozwijamy praktyczne umiejętności dzieci. Wykorzystujemy do tego roboty Ozobot oraz aplikację Scratch Junior, pozwalającą na tworzenie kodu poprzez układanie specjalnych bloków. Dzieci używają przy tym prostych w obsłudze tabletów.

cena: 300 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci 5-7 lat

 • środa, godz. 16.30 – 18.00

PAWILON RZEMIOSŁA

Modelarstwo Lotnicze

Zajęcia modelarstwa lotniczego, na których pod okiem wykwalifikowanego instruktora dzieci i młodzież będą budować latające modele samolotów – począwszy od najprostszych, po wyczynowe modele sportowe.

Będzie to czas spędzony w sposób twórczy, pobudzający wyobraźnię, kreatywność oraz sprawność manualną i fizyczną. Modelarstwo uczy cierpliwości, koncentracji i planowego działania, a także logicznego myślenia i współpracy. Najwytrwalsi nauczą się latać swoimi modelami oraz wezmą udział w zawodach sportowych – od towarzyskich po Mistrzostwa Polski, ucząc się samodzielności, odpowiedzialności i oczywiście wspaniale się bawiąc.

prowadzący: Jacek Budzik
cena: 240 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież 7-15 lat

 • czwartek, godz. 17.00 – 18.30 / grupa I
 • czwartek, 19.00 – 20.30 / grupa II

ARCHIkulturalni

Cykl spotkań w luźnej atmosferze, które odkryją przed uczestnikami fascynujące znaczenie architektury i designu w codziennym funkcjonowaniu, w otaczającej nas przestrzeni.

To rozmowy o świadomym korzystaniu z ogromnego potencjału architektury łączącej świat sztuk pięknych, naukę i technikę. Pełne faktów, licznych przykładów spotkania odkrywające powiązania architektury i designu z tym co duchowe i emocjonalne. Zajęcia dla tych, którzy chcą mieszkać w zgodzie ze sobą, odkryć prawdziwe upodobania, czerpać pełnymi garściami z otaczającej nas przestrzeni, świadomie wpływać na nią i rozumieć ją.

prowadząca: Anna Wyczółkowska – Jarzębska
cena: 300 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dorośli

 • czwartek zajęcia co dwa tygodnie, godz. 19.00 – 20.00

Architekciaki

90 minut nauki poprzez zabawę. Cotygodniowe warsztaty pełne działań twórczych, fascynujących opowieści o architekturze i designie.

To wykonywanie makiet, budynków i ich wnętrz, kompozycji przestrzennych, kolaży. Kreatywne projektowanie mebli, wzorów tapet, tkanin, podłóg. Warsztaty pobudzają wyobraźnię, uczą wrażliwości i uważności na otaczającą nas przestrzeń, ukazują wpływ architektury i designu na nasze emocje. Kształtują umiejętności manualne i wyobraźnię przestrzenną. Uwalniają twórczy potencjał, rozwijają kompetencje społeczne. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!

prowadząca: Anna Wyczółkowska-Jarzębska
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież 8-12 lat

 • środa, godz. 17.00 – 18.30 – grupa kontynująca
 • czwartek, godz. 17.00 – 18.30 – grupa początkująca

Szycie

Na zajęciach nauczymy uczestników prawidłowego korzystania z maszyny do szycia.

Pokażemy jej różne zastosowania i funkcje, różne rodzaje ściegów oraz specjalistyczne stopki do szycia. Opowiemy jak korzystać z krawieckich czasopism i jak odnaleźć zawarte w nich wykroje. Nauczymy jak prawidłowo zdejmować miarę do szycia. Zaczniemy od prostych projektów i stopniowo będziemy przechodzić do tych bardziej zaawansowanych. Oferujemy podstawowe tkaniny do szycia, wszystkie potrzebne akcesoria krawieckie, osobne stanowiska z maszynami Brother. Pracujemy w małych grupach, zapewniając kameralną atmosferę i efektywną naukę.

prowadząca: Agnieszka Niziałek
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dorośli

 • poniedziałek, godz. 19.00 – 21.00

Sekcja Drewna

Zajęcia, podczas których uczestnicy wykonują wszystkie prace SAMODZIELNIE.

Rozpoczynając od nadania formy czystemu kawałkowi drewna, kończąc na pięknym wykończeniu – dzięki czemu dzieci mają pełną satysfakcję z wykonanej pracy. To jak bycie rzeźbiarzem i malarzem w jednej osobie. Młodzi uczestnicy w pierwszych miesiącach będą mieli okazję zrobić zegar czy ozdobę ścienną, a następnie wspólne zbudują ul.

Spotkania gwarantują indywidualne podejście do każdego z uczestników, dlatego grupa zajęciowa liczy tylko 6 osób.

prowadząca: Olga Skowrońska
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież 8-16 lat

 • poniedziałek, godz. 17.00 – 18.00

Ceramika

Głównym celem zajęć ceramicznych jest zabawa gliną, oswajanie się z nią i wypróbowywanie jej możliwości.

W tej wspólnej przygodzie można przekonać się, jak wykorzystać żywioły Ziemi, aby wyczarować niezwykłe przedmioty, a przy tym fantastycznie spędzić czas wolny. Aktywność, która doskonali sprawność manualną, uczy wyrażać swoje emocje, rozwija kreatywność i wyobraźnię. W ramach zajęć uczestnicy poznają różne metody formowania i zdobienia, zdobywają wiedzę o materiałach i narzędziach wykorzystywanych do pracy w ceramice.

prowadząca: Magdalena Trzaskowska
cena: 160 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież 6-12 lat

 • środa, godz. 17.00 – 18.00 / grupa I / 6-8 lat
 • środa, 18.00 – 19.30 / grupa II / 9-12 lat

PAWILON SPORTU

Zdrowy Kręgosłup

Zajęcia mające charakter prozdrowotny i profilaktyczny. Cechuje je mała intensywności i wolne tempo. Mają za zadanie poprawę stabilizacji całego ciała poprzez wzmocnienie mięśni, ze szczególnym uwzględnieniem pleców, pośladków i brzucha – bezpośrednio odpowiedzialnych za prawidłową postawę.

prowadząca: Żaneta Dziubińska
cena: 160 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dorośli i seniorzy

 • wtorek, godz. 15.00 – 16.00 – grupa I
 • czwartek, godz. 15.00 – 16.00 – grupa II

Turbo Ola – CORE

Zajęcia grupowe dla kobiet zapewniające siłę, sprawność i zdrowie.

Dbają o centrum naszego organizmu – stabilizują postawę, wzmacniają mięśnie głębokie kręgosłupa, dna miednicy oraz posturalne. Turbo Ola CORE to trening z elementami pilatesu, o różnym stopniu intensywności, skupiony na wzmocnieniu całościowym ciała i modelowaniu sylwetki. Zwiększa zakres ruchowy stawów, co wpływa na poprawę ogólnej sprawności.

prowadząca: Aleksandra Archutowska
cena: 300 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dorośli

 • czwartek, godz. 19.00 – 20.00

Turbo Ola

Zajęcia grupowe o dużej intensywności, będące połączeniem aerobiku z nowoczesną formą fitnessu.

Podczas 45-minutowego wysiłku uczestnicy będą pracować nad poprawą wytrzymałości, wydolności siły mięśni oraz nad sylwetką – często przy użyciu dodatkowych akcesoriów sportowych. Trening skierowany do osób o średnim stopniu zaawansowania w aktywności fizycznej.

prowadząca: Aleksandra Archutowska
cena: 300 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dorośli

 • czwartek, godz. 18.00 – 19.00

Joga

Jeżeli chcesz zacząć praktykę jogi i sprawdzić czy to dla ciebie, zapraszamy na cykl zajęć pracy z ciałem i oddechem.

Poznamy pozycje leżące, siedzące i stojące, które wpływają na wzmocnienie pracy kręgosłupa. Praca z oddechem pogłębi naszą relację z ciałem i nauczy nas uwalniania od stresu w najprostszy sposób jaki może być dostępny dla każdego z nas. Nasza praktyka jogi będzie podtrzymywała CIAŁO w harmonii oraz uczyła UMYSŁ zachowania spokoju. Nieodłącznym elementem praktyki będzie medytacja oraz głęboki relaks z terapeutycznymi dźwiękami. Wystarczy wygodne ubranie i swoja mata do ćwiczeń.

prowadząca: Grażyna Smith
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dorośli

 • poniedziałek, godz. 19.00 – 20.00 – grupa kontynuująca
 • środa, godz. 18.00 – 19.00 – grupa początkująca
 • środa, 19.00 – 20.00 – grupa kontynuująca

Akrobatyka

Profesjonalne i kreatywne lekcje rozwijające zręczność, siłę oraz poczucie równowagi u młodych uczestników.

Podczas zajęć dzieci odkryją radość tworzenia pięknych figur akrobatycznych, ucząc się poprzez zabawę i współpracę z innymi. Doświadczony zespół zapewnia bezpieczne i inspirujące środowisko, w którym maluchy mogą rozwijać swoją pasję. Zajęcia z akrobatyki to ciekawa propozycja w ramach pozaszkolnej aktywności ruchowej. Poprawiają sprawność fizyczną oraz koordynację. Wzmacniają dziecko i zapewniają odpowiednią ilość różnorodnego ruchu do poprawnego funkcjonowania organizmu.

prowadzący: Piotr Woźniak
cena: 120 zł / miesiąc
kategoria wiekowa: dzieci i młodzież 6-12 lat

 • wtorek, godz. 16.30 – 17.30 / grupa I / 6-8 lat
 • wtorek, 17.30 – 18.30 / grupa II / 9-12 lat

PAWILON TRZECIEGO WIEKU

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Regularne spotkania, wykłady i warsztaty dla aktywnych osób dojrzałych, chcących rozwijać swoje pasje, zdobywać wiedzę i odkrywać nowe zainteresowania.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to pierwsza taka inicjatywa na terenie gminy Wiązowna. W programie pilotażowym (trwającym od połowy września do końca października) zapraszamy słuchaczy do zgłębienia tematyki psychologii i historii sztuki, którą przybliżą wykładowcy związani na co dzień z wiodącymi uczelniami wyższymi. Spotkania odbywają się w dwóch małych grupach – do 10 osób.

Autorem programu zajęć jest dr Paweł Pyrka – literaturoznawca i kulturoznawca. Prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Projekt realizowany w ramach zadania Voucher Kultury Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023.

cena: program pilotażowy jest ofertą bezpłatną
kategoria wiekowa: seniorzy

 • wtorek, godz. 16.00 – 18.00
 • środa, godz. 16.00 – 18.00

Akademia Seniora

Spotkania tworzone przez seniorów, dla seniorów. Cotygodniowe, wspólne spędzanie czasu: twórczo, atrakcyjnie, aktywnie i kreatywnie.

Akademia seniora to otwarte spotkania, w luźnej i swobodnej atmosferze. Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie, na chwilę, albo na dłużej. Nie obowiązują zapisy ani opłaty. Uczestnicy w ramach Akademii organizują wyjazdy, warsztaty rozwojowe, różnego rodzaju zajęcia artystyczne. Wiązowska Akademia Seniora działa we współpracy z Pawilonem Kultury i Radą Seniorów Gminy Wiązowna.

cena: oferta bezpłatna
kategoria wiekowa: seniorzy

 • czwartek, godz. 16.00 – 18.00

Data opublikowania strony: 08/09/2023