mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Pierwszy stopień alarmowy ALFA. Do 29 stycznia w całym kraju

Pierwszy stopień alarmowy ALFA. Do 29 stycznia w całym kraju

Brama obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tle budynki obozu
Brama obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tle budynki obozu

Na terenie całego kraju wprowadzono pierwszy stopień alarmowy ALFA, a na obszarze województwa małopolskiego – drugi stopień alarmowy BRAVO. Będą one obowiązywały od 23 do 29 stycznia. Ma to związek z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796) podpisał Zarządzenie nr 6 z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie wprowadzenia stopni alarmowych (2. stopień BRAVO – na obszarze województwa małopolskiego, 1. stopień ALFA na pozostałym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz 1. stopień alarmowy ALFA-CRP na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej) – obowiązujące od 23 stycznia od godz. 00.01 do 29 stycznia  do godz. 23.59.

I stopień alarmowy ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia. Zadania przewidziane do realizacji przez organy administracji publicznej po wprowadzeniu stopnia alarmowego to m.in. wzmożona ochrona i większa kontrola obiektów użyteczności publicznej, informowanie służb w przypadku zagrożenia, sprawdzanie działania środków łączności i procedur alarmowych. ALFA-CRP  to zwiększenie czujności i bezpieczeństwa teleinformatycznego, sprawdzenie stanu infrastruktury teleinformatycznej, współpraca z centrami zarządzania kryzysowego.

ALFA i ALFA-CRP to najniższe z możliwych stanów alarmowych, które w zasadzie ograniczają się do postawienia służb zapewniających bezpieczeństwo w stan podwyższonej czujności. Rozszerzenie CRP dotyczy podobnych działań w cyberprzestrzeni. Z tego powodu nie należy spodziewać się większych utrudnień.

Foto: wikimedia.com/Bibi595

Data opublikowania strony: 23/01/2020