Rodzinny Piknik Patriotyczno-Czytelniczy oraz wernisaż wystawy “Książę Józef Poniatowski i kampania 1809 r.” to propozycja dla naszych mieszkańców na nadchodzący weekend. Już 12 maja obie imprezy odbędą się w Wiązownie. Zapraszają: Gminna Biblioteka Publiczna i GOK oraz Stowarzyszenie “Więzy”.
Piknik rozpocznie się 12 maja o godz. 13 (teren przed oraz za budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie przy ul. Kościelnej 41). W programie moc atrakcji, m.in.: warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej, pokaz umundurowania, dawne zabawy dziecięce, gra terenowa „Na tropie historii”, mini poligon wojskowy, kino historyczne oraz fragmenty kronik filmowych odtworzone na projektorze z lat dwudziestych XX w.
Ponadto warsztaty czytelnicze: z „Kicią Kocią” oraz w oparciu o serię książek „Magiczny domek na drzewie”, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Czytanie łączy pokolenia”, wystawa plenerowa „Moja Gmina”, słodka kawiarenka oraz kiermasz książek.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie wernisaż wystawy w Galerii “Więzy” pt.: „Książę Józef Poniatowski i kampania 1809 roku” (ul. Lubelska 29, Wiązowna), która stawia sobie za cel przypomnienie wydarzeń, jakie 210 lat temu wciągnęły niewielką, leżącą z dala od miast i traktów Wiązownę w wir Wielkiej Polityki.
Wystawa prezentuje armię Księstwa Warszawskiego – ułanów, szwoleżerów, żołnierzy piechoty. Na rycinach, a także na manekinach będzie można zobaczyć szczegóły ubioru i wyposażenia. Dokumenty prezentują m.in. stan osobowy pułków, budżet resortu wojny, rozporządzenia Rasy Stanu, Ministerstwa i Sztabu Generalnego, patenty oficerskie, dokumenty „delegacji”, dyplomy orderów. Spośród całej armii żołnierzy wyróżniono pierwszą kobietę-żołnierza nagrodzoną medalem Virtuti Militari, sierżant Joannę Żubrową. Wystawę uzupełniają, ale i zdobią, mapy z epoki – fizyczne, administracyjne i wojskowe.
Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wiązowna i życzliwości wielu instytucji. Dziękujemy przede wszystkim Wydawnictwu Karabela, które zgodziło się na publiczną prezentację reprodukcji rycin wykonanych przez pana Ryszarda Morawskiego, oraz Centralnej Bibliotece Wojskowej, która udostępniła kopie map, dokumentów i materiałów ikonograficznych znajdujących się w jej zbiorach. Dziękujemy także Jackowi Gradusowi z Muzeum Historycznego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich oraz Bożenie Łącznej za wypożyczenie eksponatów i mundurów.
Info z: tykontakt@wiązowna.pl
Paulina Sokół
Stowarzyszenie “Więzy”