Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Pogadanki filozoficzne w bibliotece w Gliniance

5 listopada b.r. Pani Joanna Wągiel już po raz drugi gościła w naszej bibliotece, aby poprowadzić zajęcia filozoficzne dla dzieci. Na spotkanie przybyły dwie grupy przedszkolaków – „Sówki” i „Żabki” z Przedszkola „Zabawny kącik”, ze swymi wychowawczyniami: Dominiką Sabak, Sylwią Miąsek i Jolantą Zielińską.

Tym razem tematem dociekań filozoficznych była nuda – „Czy dobrze jest się nudzić? Co daje nam nuda? Punktem wyjścia do rozmowy była definicja nudy jako stanu emocjonalnego wywołanego obojętnością i brakiem zainteresowań. Inspiracją dla dzieci do podjęcia dyskusji na temat nudy był fragment baśni H.Ch. Andersena o księżniczce, która siedziała na tronie i się nudziła.

W wesołej atmosferze sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i spostrzeżeń, przedszkolaki starały się odpowiedzieć na pytanie – co należy robić, by się nie nudzić?

Spotkanie filozoficzne dla najmłodszych potwierdziło, że to właśnie dzieci są najlepszymi filozofami i dlatego mają prawo pytać – dlaczego?, a dorośli mają obowiązek odpowiadać. Wspólne dociekania rozwijają kreatywność oraz umiejętność samodzielnego myślenia, logicznego wiązania faktów i wyciągania wniosków.

Takie pogadanki z pewnością wpływają na rozwój umysłowy dzieci, wszak FILOZOFIA – to UMIŁOWANIE MĄDROŚCI.

info. z tukontakt@wiazowna.pl – D. Milewska

Data opublikowania strony: 16/11/2015